Analiz

 Ekonomide Erdoğan ayrı, kurmayları ayrı telden çalıyor

Erdoğan, ekonomide toz pembe bir tablo çiziyor. Lakin sahada halkın şikâyetleri ile karşılaşan AK Parti kurmayları, sorunları gördüklerini ve insanların rahatsızlıklarını bildiklerini içeren mesajlar veriyorlar. Peki, bunun altında incelikli bir strateji mi yatıyor? Sanmıyorum. Detaylı olarak bir rol dağılımı yapılmış ve herkes kendi rolünü icraya başlamış gibi bir durum olduğu kanısında değilim.

Vahap Coşkun

Türkiye’de iktisadi kriz derinleştikçe siyasetin pusulası da bu yöne kayıyor. Muhalefet sözcüleri hemen her konuşmalarında büyüyen işsizliği, yükselen fiyatları, hayat pahalılığını, geçim sıkıntısını ve dur durak bilmeyen zamları gündeme getiriyorlar. Halkta bir karşılık bulduğunu gördükçe de bu söylemi daha yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Giderek kötüleşen verileri daha çok ortaya koyuyorlar, iktidarın bunları düzeltebilme ihtimalinin olmadığını belirtiyorlar ve çözüm için sandığı işaret ediyorlar.

Muhalefetin iktidarı ekonomi üzerinden sıkıştırma hamlelerine karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan iki taraflı bir dil kuruyor. Bir taraftan, güllük gülistanlık bir Türkiye manzarası çiziyor. İşlerin tıkırında olduğunu, vatandaşın alım gücünün artığını ve herkesin hayatından memnun olduğunu ifade ediyor. Birkaç örnek verelim: 

“Bakıyorsunuz her evde araba var, kapıcısında araba var, ikinci el araba yetişmiyor zaten.”

“Biz göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı. Ya elinize dilinize dursun ya. Şu anda 650 liraya çıktık. Nereden nereye geldik.” 

“Ben şehirleri dolaşıyorum. Benim vatandaşım gayet memnun.”

“Kara propaganda”

Herhangi bir eleştiriyi kabullenmeyen Erdoğan, ekonomide sıkıntıları dillendirmeyi muhalefetin bir karalama kampanyası olarak niteliyor. Ona göre, zincir marketler gibi, bazı kötü niyetlilerden kaynaklanan bazı problemler olabilir ama muhalefetin abarttığı gibi bir hal de yok. İktidar, Türkiye’yi ekonomik olarak çok iyi idare ediyor, muhalefetin yalan dolanlarına rağmen kervan yürüyor ve ülke her geçen gün daha da büyüyor.

Yazının devamı için:https://serbestiyet.com/ozel-haber/analiz-ekonomide-erdogan-ayri-kurmaylari-ayri-telden-caliyor-74049/

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu