Ortadoğu

‘Ege’de 9 Kürt göçmen boğuldu, 23’ü ise hala kayıp’

Lutke Mülteci ve Göçmen İşleri Vakfı Başkanı Ari Celal, geçtiğimiz hafta Ege Denizi’nde batan 3 teknede 9 Kürt göçmenin boğulduğunu, 23’ünün ise hala kayıp olduğunu bildirdi.

Lutke Mülteci ve Göçmen İşleri Vakfı Başkanı Ari Celal, 21, 23 ve 23 Aralık günlerinde Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isterken batan üç göçmen teknesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

“Maalesef batan teknedeki kurbanların bir kısmı Kürt’tü” diyen Celal, şu bilgileri paylaştı:

“21 Aralık’ta Yunanistan’ın Vuligandrus adası yakınlarında batan teknede bulunan 23 Kurdistan Bölgesi vatandaşından hala haber alınmıyor. 7 göçmen ise kurtarıldı. Teknede kurtarılan bir çocuk Yunan bir ailenin yanına yerleştirildi.

23 Aralık’ta Ege Denizi’nde batan teknede 100 göçmenin bulunduğu belirtildi. Kürdistan Bölgesi vatandaşı 9 göçmenin cenazesine ulaşıldı, cenazeler Atina’ya gönderildi. Bu teknedeki 57 göçmen ise kurtarıldı.

24 Aralık günü Paros adası yakınlarında batan teknede 16 kişinin cenazesine ulaşıldı ancak aralarında Kürdistan Bölgesi vatandaşı yoktu. Teknede bulunan 90 kişi ise kurtarıldı.”

Ari Celal, hayatını kaybeden Kürt göçmenlerin toprağa verilmemesi için Yunan makamları ile temasa geçtiklerini de söyledi. Celal ayrıca, cenazelerin geri getirilmesi için Kürdistan Bölgesi Hükumeti ile ortak çalışma içerisinde olacaklarını kaydetti.

Celal, Irak’ın Atina Büyükelçiliği’nden bir heyetin kuratıldıktan sonra bir kampa götürülen 57 göçmeni ziyaret edeceği bilgisini paylaştı.  

Maalesef bir gerçek var ki o da göçmenler,Avrupa ülkelerine geçmek için Ege kıyılarını kullanıyor. Denizyoluyla kaçarken çoğu zaman ölümle burun buruna geliyor, birçoğu boğularak can veriyor. Savaş veya iç karışıklıklardan kaçarak Avrupa’ya gitme hayaliyle yola çıkan göçmenler geçiş yolu olarak Yunanistan’a yakın olduğu için Ege kıyılarına tercih ediyor. Şişme botlar ve arızalı teknelerle canlarını hiçe sayarak kaçan göçmen sayısı ölümlere rağmen hâlâ sürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu