Kültür & Sanat

Dünyaca ünlü Kürt sanatçı Diyarbakır’da konser verecek

Uluslararası yarışmalarda da birçok ödülü bulunan dünyaca ünlü Kürt sanatçı Pervin Çakar Diyarbakır’a geliyor.

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde 27 Nisan günü saat 20.00’da konsere gidecek olan sevenleri için bilet satışları başladı.

İşte bilet satış yerleri

Ro Mekan (Diclekent)
Hejir Cafe (Ofis)
Firuze Kahve Lob (Ofis)
Kastal Cafe (Dağkapı)
Saray Kapı Cafe (Sur)

Pervin Chakar

Soprano Pervin Chakar, sadece opera repertuarının rafine bir yorumcusu değil, aynı zamanda ve her şeyden önce, anavatanının müzikal birikiminin de güçlü bir icracısıdır. Halk müziği şarkılarının yapısını bozmadan Batı müziğine ve enstrümanlarına uyarlayan Chakar, sesiyle Doğu ve Batı arasında adeta bir köprü kuruyor.

Mezopotamya ilahilerini, şarkılarını ve kutsal şarkılarını Batı ve Doğu enstrümanlarıyla uluslararası sahnelere taşıyan sanatçı, farklı müzisyenlerle birlikte Kürtçe, Türkçe, Ermenice, Süryanice, İtalyanca, Fransızca, Almanca dillerinde konserler vermektedir.
 
Pervin Chakar Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. 2003’te Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. İtalya’da Accademia D’arte lirica’da daha sonra Perugia Accademia Musicale Umbria ve 2007 yılında Perugia F. Morlacchi Konservatuarı’ndan onur derecesiyle mezun oldu.
 
Kendisi, Paris’te Academié Disque du Lyrique tarafından Altın Orfeo, Gran Prix Leyla Gencer ödülünü kazandı. Andante Müzik Dergisi Donizetti Müzik Ödülü ve Semiha Berksoy Vakfı tarafından En İyi Kadın Sesi ödüllerine layık görüldü.
 
Chakar, ayrrıca, birçok prestijli konser salonu ve operalarda yer aldı. Bunlar arasında; Teatro Alla Scala (Lulu), Teatro La Fenice (Maria Stuarda), Teatro Comunale di Bologna (L´Olimpiade), Teatro Verdi in Trieste (Gloria di Vivaldi), Macerata Opera Festivali (Carmen ve Bir Yaz Gecesi Rüyası), İrlanda’da Lismore Müzik Festivali (Sevil Berberi), Theater an der Wien (Lulu), İspanya’da Oditoryum Zaragoza (Montserrat Caballe Konseri), İstanbul Müzik Festivali, Ankara Devlet Operası (Deidamia), İstanbul Süreyya Operası, Cagliari Lirik Tiyatrosu (Cosi Fan Tutte), Lecce Politeama di Greco Tiyatrosu (Der Rosenkavalier), Teatro Comunale di Pavarotti-Freni di Modena (Pavarotti anısına konser), Musica Riva Festivali (Rigoletto ve Carmina Burana), Verona Filarmoni Tiyatrosu (konser), Teatro Petruzzelli di Bari (Sevil Berberi ve Sihirli Flüt), Teatro Gentile di Fabriano, Wexford Opera Festivali (La Cambiale di Matrimonio), Festival della Valle d´Itria, Parco della Musica di Santa Cecilia, Teatro Valli Reggio Emilia Tiyatrosu ve Moskova Kremlin`de (Pavarotti anısına konser) konser ve operalarda yer aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu