Yaşam

DTSO Başkanı Kaya: Türkiye-Erbil ilişkileri normalleşmeli

DTSO Başkanı Kaya, Diyarbakır- Erbil direk uçuşların başlaması için çaba içinde olduklarını söyleyerek, “Bizim buradaki amacımız sadece ticaret değil, aramıza konulan suni sınırı aşarak kardeşler arasında karşılıklı barış ortamının olmasıdır” dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim (IKBY) arasında işbirliğinin geliştirilmesi için istişare toplantısı düzenledi.  DTSO toplantı salonunda düzenlenen programa IKBY’den Erbil Valisi OmedXoshnaw,  Kültür Müdürü İsmael Mina Xan, TSO Başkanı Dara Jalil Al Khayat, Duhok TSO Başkanı Ayad Abdulhalim, İş insanları, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, DTSO Meclis Üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan DTSO Başkanı Kaya, düzenlenen Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na katılan Erbil valisine ve heyetine teşekkür etti.

Karşılıklı barış ortamının olmasını istiyoruz

Kaya, “Bizler IKBY’i evimiz olarak biliyoruz. Oradaki insanlar bizim kardeşlerimizdir. Diyarbakır da sizlerin evidir. Buradaki insanlar da sizlerin kardeşinizdirler. Erbil, Süleymaniye, Duhok Ticaret ve Sanayi Odaları ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası arasında yaklaşık 20 yıldır bir işbirliği var. Karşılık ikili işbirliği geliştirme protokolümüzü 2018’de yeniledik. Bu çerçevede hem buradaki fuarlarımız hem Erbil’deki fuarlarımızda ortak hareket ediyoruz. Ayrıca aramızdaki fiziksel sorunların kaldırılmasıyla ilgili yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İkili ilişkilerimizi sadece fuarlarla sınırlandırmıyoruz, ticaret, sağlık turizmi, kültür turizmi ve karşılıklı işbirliklerini geliştirmek gibi çok kapsamlı olarak geliştirmeye çalışıyoruz. Son dönemlerdeki ticaret hacmimizin düşmesi özellikle referandum sonrası Türkiye ile ilişkilerin istenilen seviyeye gelmemesi bizleri de rahatsız ediyor. Bizler burada Dışişleri Bakanı, Ticaret Bakanı ve diğer yetkililerle yaptığımız görüşmelerde ikili ilişkilerin 2013-2015 dönemdeki gibi olmasını arzuluyoruz ve bu konuda gerekli çalışmaları da yürütüyoruz. Bu konuda Habur ve İbrahim Halil Sınır Kapılarının modernleştirilmesi ve ticaretin artırılacağı şekilde dizayn edilmesi için çalışma yapıyoruz.  Erbil- Diyarbakır direk uçuşların başlaması için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Bizim buradaki amacımız sadece ticaret değil, aramıza konulan suni sınırı aşarak kardeşler arasında en üst seviyede görüşmelerin olmasını ve karşılıklı barış ortamının olmasıdır” şeklinde konuştu.

Erbil’e sizleri davet ediyorum

Daha sonra konuşan Erbil Valisi OmedXoshnaw, “Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na katıldığımız için çok memnunuz. Öncelikle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’ya IKBY ve Diyarbakır arasında ikili ilişkilerin gelişmesine sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Diyarbakır ve Erbil arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesini gerektiğini söyledi. IKBY’deki yatırım fırsatını kaçırmamaları için başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye’deki tüm şirketleri yatırım yapmak için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine davet ediyorum. Sadece petrol değil, turizm, tarım ve sanayi alanında yatırım yapmalarını istiyoruz. Erbil’de 4 Nisan 2022’de düzenleyeceğimiz fuara sizleri davet ediyorum. Diyarbakır ve Erbil arasında direk uçuşlar başlamasını istiyoruz. Karşılıklı diyaloglar ile sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerimizi çok daha iyi bir düzeye getirmek için çalışmalarımızı devam ettireceğiz.” (Haber Merkezi)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu