Politika

DTSO Başkanı Kaya: Sınır kapısındaki sorunların temelinde siyaset var

 Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Habur Sınır Kapısın’daki yoğunluk sorununun çözülmemesinin temel nedenlerinden birinin siyaset olduğunu söyledi.

Rûdaw TV’nin programında konuşan Kaya, sorunların çözümünün zor olmadığını, “Doğrusu, bunun temelinde siyaset olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sorunları tek tek ele aldığımız zaman aslında çözülmeyecek sorunları olmadığını görebiliyoruz. Siyasi akıl daha olumlu bir hava yarattığı takdirde bu sorunların hemen hemen hiçbiri olmayacaktır diyebiliriz” dedi.

Kaya, “İş insanlarımızın yaşadığı asıl sorun Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan. İş insanları Kürdistan’a gidip döndükten sonra arabada 10 saat, 12 saat, daha fazla, 2 gün köprüde beklemek zorunda kalıyorlar”diyerek adımlar atılması konusunda önerilerde bulundu.

Kaya’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamaları şu şekilde:

“Türkiye’den ortalama günde 3 bine yakın tır geçiş yapıyor. Maksimum kapasitenin 4 bin olduğunu söyleyebiliriz ama ihracat rakamımıza baktığımızda henüz 11-12 milyar dolar civarındayız. Her iki tarafın da özellikle Kürdistan Bölgesi ve Bağdat’a ticaret yapacak altyapısı var.

Biz 25-30 milyar dolarları çok rahatlıkla bulabilecek iki komşuyuz. İki sorunu çözeceğiz: Bir, aramızdaki siyasi sorun ki iki kardeşin yaşadığı bölgedir. O sorun bir an önce giderilmeli. İki, fiziki altyapı. Habur artık bu hâliyle ne kadar düzeltirsek düzeltelim tek başına bu ihracat rakamını oluşturacak kapasitede değil. Onun için ya Habur’u çok genişletmeliyiz ya da bir an önce Habur’a yakın ikinci bir kapı açmalıyız.

Eğer ticaretin büyüğünü düşünüyorsak kapıların modernizasyonundan ziyade daha büyük bir Habur veya ikinci büyük bir kapı oluşturmak zorundayız. İki tarafın da mutabık kalacağı bir kapı oluşturmak zorundayız. Yoksa ticaret hacmimizin belirli bir rakamı aşma şansı olmaz.

Eğer iki ülke yetkilileri oturup konuyu çözmezse önümüzdeki dönemlerde ya ticaretimizden taviz vereceğiz ya da bu sorunları sürekli yaşayacağız çünkü o kapının her iki tarafının da kapasitesi tek başına buna uygun değil.

SunExpress, Erbil’e uçuş başlatmak istiyor. Bunu Erbil’de yetkililere de ilettik, oradan haber bekliyoruz. Erbil Hükümeti’nden bu konuyla ilgili bir adım atmasını bekliyoruz.

Türk Hava Yoları (THY) ile görüşmelerimiz devam ediyor. Maalesef istediğimiz saatte uçuşu sağlayamadık. Dönem dönem bölgeden bazı uçuşlar başlatıldı ama uçuş saatleri istenildiği gibi olmadığı için bir türlü randımanlı uçuş sağlanamadı.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu