Sağlık

Domuzdan kalp nakli yapılan ikinci hasta da öldü

ABD’de yer alan Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakli yapılan 58 yaşındaki Lawrence Faucette isimli hasta, 40 gün sonra hayatını kaybetti. Aynı hastanede daha önce yapılan ilk ameliyatta da hasta 2 ay sonra ölmüştü.

Hastaneden yapılan açıklamada, “Son günlerde kalbi, insan organlarını da içeren geleneksel nakillerde en önemli zorluk olan reddin ilk belirtilerini göstermeye başladı. Sağlık ekibinin tüm çabalarına rağmen 58 yaşındaki Bay Faucette 30 Ekim’de hayata gözlerini yumdu’” denildi.

Kalp yetmezliği hastası olan Faucette, ameliyattan sonra fizik tedaviye başlamış ve ameliyatın birinci ayı olan 20 Ekim’de, görüntüleri dünya ile paylaşılmıştı.

Faucette’in eşi Ann, hastane tarafından yapılan açıklamada, kocasının “bizimle geçireceği zamanın kısa olduğunu ve bunun başkaları için yapabileceği son şans olduğunu bildiğini” söyledi. Bu kadar uzun süre hayatta kalabileceğini hiç düşünmemişti.”

Maryland ekibi geçen yıl dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş domuzdan ölmekte olan başka bir adama kalp naklini gerçekleştirdi. David Bennett, tam olarak açıklanamayan nedenlerden dolayı, kalp yetmezliğinden iki ay önce hayatta kaldı, ancak daha sonra organın içinde bir domuz virüsünün belirtileri bulundu. İlk deneyden alınan dersler, ikinci denemeden önce daha iyi virüs testleri de dahil olmak üzere değişikliklere yol açtı.

“Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde nakli yöneten cerrah Dr. Bartley Griffith, yaptığı açıklamada, Faucette’in son arzusu deneyimlerimizden öğrendiklerimizden en iyi şekilde yararlanmamızdı.

Ksenotransplant adı verilen hayvandan insana organ nakli girişimleri, insanların bağışıklık sistemlerinin yabancı dokuyu anında yok etmesi nedeniyle onlarca yıldır başarısızlıkla sonuçlanıyor. Şimdi bilim insanları, organlarını daha insana benzer hale getirmek için genetiği değiştirilmiş domuzları kullanmayı yeniden deniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu