Yaşam

Doç. Dr. Alkan’dan Bingöl depremi uyarısı: Kulağımız Yedisu civarındadır

Van YYÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamdi Alkan, Bingöl’de 3 levhanın kesiştiği bölgedeki fayda gerilimin yükseldiğini tespit ettiklerini belirtti.

Maraş merkezli depremlerin yıkıcı etkisinden fay hatları inceleme konusu oldu. Maraş’tan sonra risk olan faylara ilişkin zaman açıklama yapan uzmanlar uyarılarını sıralıyor. Bir uyarıda Van YYÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamdi Alkan’dan geldi.

Son günlerde uzmanlar, geçmiş yıllarda 5’ten büyük 50’den fazla deprem üretmiş odaklandı. Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alkan tarafından yapılan çalışmalarda, bölgedeki riskin diğer bölgelere göre daha yüksek olduğu tespit edildi.

Alkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Varto civarında gerilmenin yüksek olduğunu net bir şekilde gördük”

“Varto civarında gerilmenin yüksek olduğunu net bir şekilde gördük.” Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamdi Alkan, Karlıova üçlü kesişimin, üç farklı levhanın birbiriyle çarpıştığı bir bölge olduğunu belirtti. Bu bölgenin geçmişten günümüze deprem üreten ve bundan sonraki süreçte de deprem üretecek bir bölge olduğunu ifade eden Doç. Dr. Alkan, “Aletsel döneme baktığımız zaman 5’ten büyük 50’den fazla depremin olduğunu biliyoruz. Bu bölgeyle ilgili şu an değerlendirmede olan bir çalışmamız var. Bu bölgede derinliğine göre gerilme haritalarını, hız yapılarını ve sismik riskle ilgili bir parametreyi ortaya çıkarmaya çalıştık.

“10 kilometre derinliğinde gerilim daha yüksek”

Elde ettiğimiz sonuçlara göre, gerilme değişimi haritalarını incelediklerinde 10 kilometre derinliğinde gerilmenin daha yüksek olduğunu net bir şekilde ortaya çıkardıklarını dile getiren Alkan, “Bölge için deprem istatistiği yaptığımızda, Yedisu civarında bir sismik boşluğun da net bir şekilde bilinir durumdadır. Dolayısıyla bu bölge oldukça aktif bir bölgedir. Şu an odağımız Kahramanmaraş ve civarı, o bölgede birbirini tetikleyen birçok ana şok ve artçı şok oldu. Odağımız Kahramanmaraş’ta ama kulağımız Yedisu civarındadır. Dolayısıyla bundan sonrası için yapılarımızı kontrol ettirmemiz ve doğru zemine, doğru yapıyı inşa etmemiz lazım. Devletle koordineli çalışmamız ve kurallarına uymamız gerekiyor” şeklinde konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu