Yaşam

Diyarbakır’daki “ölüm evi” restore edilecek!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2000 yılında Hizbullah’ın “ölüm evi” olarak kullandığı ve içerisinde ikisi çocuk, 12 kişinin cesedinin bulunduğu ev, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 22 yıl aradan sonra tarihi yapı olarak tescillendi. Ev, restore edilecek.

Merkez Sur ilçesi Küçükkavas Sokak’ta bulunan ve içerisinden işkence edilmiş 12 kişinin cesedi çıkarıldıktan sonra kapıları betonla örülen metruk evin, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tarihi yapı olarak tescillendiği ortaya çıktı.

2022 Mart ayındaki tescilden sonra, hendek-barikat operasyonlarının ardından yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında, söz konusu evin Sur’daki diğer tescilli evler gibi restore edileceği söyledi.

İKİ ÇOCUK TARAFINDAN BULUNMUŞTU

Diyarbakır merkez Sur ilçesi Savaş Mahallesi, Küçükkavas Sokak’ta bulunan ev, 2000 yılı Şubat ayında güvercinlerinin peşinden giden 17 yaşındaki Ali Ç. ile 16 yaşındaki Ayetullah D. tarafından bulunmuştu.

Hizbullah tarafından o dönemde kaçırılan kişilerin buzdolabı ve kanepelerin içerisine konulup söz konusu eve getirildiği, burada işkence edilerek öldürüldükten sonra evin bahçesine ve odalarına gömüldüğü çocuklar tarafından görülmüştü. Evdeki kişilerin, çocukları fark etmesi üzerine, iki çocuk yakalanıp öldürülmüştü.

Olayın ortaya çıkarılmasıyla evde yapılan ve 10 gün süren kazılar sonucu, “ölüm evi”nde aralarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eski sekreteri İbrahim Sarı dahil 12 kişinin cesedi bulunmuştu.

YARGILANAN FAİLLER SERBEST BIRAKILDI, KAPILAR BETON İLE KAPATILDI

O yıllarda kamuoyunda büyük yankı uyandıran “ölüm evi”nden çıkarılan 12 ceset ile ilgili dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM), daha sonra Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hizbullah ana davasında yargılananlar serbest bırakılmıştı.

Bitişik olan iki evin dış kapıları ise savcılığın kararı ile beton dökülerek kapatılmıştı. 2015 yılının Kasım ile 2016 yılının Mart aylarında Sur’da yapılan hendek-barikat operasyonlarında da hasar gören Hizbullah’ın “ölüm evi” 22 yıldır metruk yapı olarak duruyordu. (Medyascope)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu