Yaşam

Diyarbakır’daki ev baskınlarında gözaltına alınan kadınlardan 7’si tutuklandı

Diyarbakır’da gözaltında tutulan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 15 kadından 7’si tutuklandı.

 Diyarbakır’da 16 ve 17 Mart tarihlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan sivil toplum örgütü ve sendika yöneticileri ile siyasilerin de aralarında olduğu 24 kadından 15’inin ifade işlemleri tamamlandı. Sağlık kontrolünden geçirilen 15 kadın daha sonra adliyeye getirildi.

Savcılık sorgularında kadınlara 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşü, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı yapılan eylemler ve 8 Mart Kadınlar Günü mitingine neden katıldıkları soruldu.

Diyarbakır TEM Şube’de tutulan 15 kadının emniyetteki ifadeleri tamamlanırken, kadınlar Adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilenler arasında bulunan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Rosa Kadın Derneği Kurucusu Fatma Gültekin, TÜMBEL-SEN Şube Eşbaşkanı Nihal Yanık, Eğitim Sen 1 No’lu Şube Sekreteri Hatice Efe, Yıldız Kardaş ve Mühibet, adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Jale Okkan, Hazal Yıldırım, Yenişehir Belediye Meclis üyesi Emine Kaya, Sakine Karadeniz, Fatma Kağmaz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı ve Gülşen Özer savcılıkta alınan ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle Hâkimliğe sevk edildi.

Hâkimlikte ifadesi alınan Jale Okkan, Emine Kaya, Sakine Karadeniz, Remziye Sızıcı, Fatma Kağmaz ile Gülşen Özer tutuklanırken, Hazal Yıldırım adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hakimlik, tutuklanmaları talep edilen isimlerden Hazal Yıldırım’in adli kontrol ile serbest bırakılmasına, diğer 7 kişinin ise tutuklanmalarına karar verdi.(MA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu