Yaşam

Diyarbakır’da Valilik imzalı, ‘Topal Osman’lı otobüs dolaştırıldı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde düzenlenen festivalde Topal Osman’ın silahlı fotoğrafının olduğu otobüs kent merkezinde gezdirildi.

Diyarbakır’ın Giresunlu Vali Yardımcısı Murat Öztürk’ün önerisi ve Giresun Valiliği işbirliğiyle Diyarbakır’ın Lice ilçesinde düzenlenen Off-Road Festival’inde kentte üzerinde Topal Osman’ın fotoğrafının bulunduğu otobüs gezdirildi.

Giresun Valiliği tarafından katılımcıları taşımak için kente gönderilen araca, Topal Osman’ın “Size Giresun yeter” yazısının bulunduğu silahlı fotoğrafı asıldı.

Karadeniz’de Rumlar ve Ermeniler, Sivas’ta ise Kürt Alevilere dönük kanlı saldırılarda ismi geçen Topal Osman’ın silahlı fotoğrafının Diyarbakır’da gezdirilmesi tepkilere neden oldu.

TOPAL OSMAN KİMDİR?

Rumlar, Ermeniler, Kürtler ve Alevilere yönelik kanlı saldırılarda adı geçen Topal Osman, Cumhuriyet tarihin en karanlık ve tartışmalı isimlerinden. 

İlk olarak 1. Dünya Savaşı yıllarına ortaya çıkan Topal Osman, adamlarıyla birlikte Teşkilat-ı Mahsusa’ya bağlı olarak Artvin yöresindeki Ermeni tehciriyle ismini duyurdu.

Ardından Rum çetelerine karşı savaşırken, sivil Rumlara yönelik türlü eziyet ve katliamlarıyla anıldı.

MUSTAFA SUPHİ VE ARKADAŞLARININ KATLEDİLMESİ

TKP üyesi Mustafa Suphi ve 14 arkadaşının katledilmesinden de sorumlu olduğu bilinen Topal Osman, 1921’de Sivas’ın Koçgiri bölgesindeki Kürt katliamıyla tanınıyor.

Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in öldürülmesinin faili olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılınca askerlerle girdiği çatışma ölmüş, başı kesilerek gömülmüştür. Ancak Meclis Ali Şükrü Bey’in katillerinin yakalanarak idam edilmesi kararını oybirliği ile aldığı için başsız ceset mezardan çıkarılmış, Ulus Meydanı’nda ayağından darağacına asılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu