Politika

Diyarbakır’da sürpriz görüşme; AK Partili Kurt ve Kürt parti temsilcileri ne konuştu?

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Diyarbakır’da AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt ile bir sohbet düzenlediklerini, kendisinden burada dile gelen hususları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletmesini istediklerini söyledi.

Aralarında PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve yardımcısı Vahit Aba’nın da yer aldığı Kürt partilerinin başkan ve temsilcileri, 20 Nisan Çarşamba günü Diyarbakır’da akşam saatlerinde AK Parti Diyarbakır eski Milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt ile bir araya geldi.

Rûdaw’ın haberine göre, buluşmada Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), AZADİ Hareketi, Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Kürdistan Demokratik Hareketi (TEVGER) ve Kürtçe Dil Hareketi (HEZ-KURD) temsilcileri de hazır bulundu.

Edinilen bilgilere göre görüşmede Kürt partiler “Kürdistan” ismi üzerinde yaşanan kriz başta olmak üzere partilerin önündeki siyasi ve hukuki engellere dikkat çekti.

Türkiye’deki siyasi sürecin ve Kürtlerin yaşadığı sorunların yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi topraklarında gerçekleştirdiği askeri operasyonların da gündeme geldiği görüşmede, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

PAK Genel Başkanı Özçelik’ten açıklama

Görüşmenin basına yansımasının ardından yazılı bir açıklama yapan PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, AK Partili Abdurrahman Kurt ile üniversiteden arkadaş olduklarını, bazı Kürt ve Kürdistani taraflarla 20 Nisan akşamı kendisi ile Diyarbakır’da bir sohbet toplantısı gerçekleştirdiklerini söyledi.  

Kürt ve Kürdistan meselesi konusunda aynı siyasi görüş ve tercihlere sahip olmasalar da Abdurrahman Kurt ile şahsi dostlukları bulunduğunu vurgulayan Özçelik, görüşme teklifinin 13 Nisan’da Kurt’tan geldiğini belirtti.

“AK Parti ve ya Erdoğan’ın talebi değil, şahsi talebim”

Abdurrahman Kurt’un kendisine özellikle “Yanlış anlaşılmasın, bu görüşmeyi AK Parti ve ya Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi üzerinde değil, şahsi talebim üzerine yapmak istiyorum, basını davet etmeye gerek yok” dediğine ve geçmişte bir çok dostu ile bu tür görüşmeler yaptığına değinen Özçelik, PAK Meclisi’nin de bilgisi ile yardımcısı Vahit Aba ile sohbet toplantısına katıldıklarını ifade etti.  

Görüşmenin ilkin basına yansımasını gerekli görmediklerini, ancak görüşme hakkında çıkan haberlerin ardından gündeme gelen kimi bilgi ve yorumlar karşısında böyle bir açıklamayı gerekli gördüklerini ifade eden PAK Genel Başkanı Özçelik, Abdurrahman Kurt’un da toplantının içeriği ve amacı hakkında bu açıklamayı “makul” gördüğünü söyledi.

Özçelik, görüşme nedeniyle bazı kişilerden gelen “eleştiri ve dostluk ölçülerinden uzak, yapıcı olmayan sözlerin Kürdistani taraflar arasındaki ilişkilere zarar verdiğini” belirterek, “Elbette toplantıya katılanlara yönelik bazı kişilerin sarfettiği ithamları kabul etmiyoruz” dedi.

“Kürt ve Kürdistan meselesinin muhatabıyız”

“PAK  Kürt ve Kürdistan halkının temsilcilerinden biridir. PAK Kürdistan’ın özgürlüğü için kurulmuştur” diyen Özçelik, Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin 29 Ocak 2019’de ismi nedeniyle PAK’a kapatma davası açtığını ve partilerinin AYM’de Kürtçe ve Türkçe PAK’ın ismini, programını ve davasını savunduklarını hatırlatarak, söz konusu dava sürecinin sonuç aşamasına geldiğini belirtti.  

Mustafa Özçelik, “Kürt ve Kürdistan meselesinin çözümünde Kürt halkının muhatabı Türkiye devleti ve bu devletin partileridir. Sorunun çözümü için sonuçta Kürt halkının temsilcileri bu partiler ve Türkiye devleti ile müzakere edecektir. Kürt ve Kürdistan meselesinin tarafı olarak da bizlerin Türkiye devletinin muhatabı olması da doğru olandır, kendisini Kürt ve Kürdistani olarak tanımlamayan parti ve tarafların değil” ifadelerini kullandı.

PAK olarak 2020’de gerçekleştirdikleri kongrede aldıkları “Acil Talepler Programı” kapsamında, AK Parti, CHP, DEVA, Gelecek ve Saadet partilerinden randevu istediklerini belirten Özçelik, CHP, DEVA ve Gelecek Partisi ile görüşmeler yaptıklarını hatırlattı.

“Kürt milletinin acil taleplerini savunduk”

Özçelik, AK Partili Abdurrahman Kurt ile yaptıkları görüşmenin içeriğine ilişkin ise şu bilgileri paylaştı:

“Sayın Abdurrahman Kurt ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede kendisi siyasi durum hakkında şahsi görüşlerini kapsamlı bir şekilde dile getirdi. Ben, Vahit Aba ve sohbette hazır bulunanlar da açık bir şekilde Kürt milletinin acil taleplerini savunduk ve bu taleplerin anayasada yer alması gerektiğini dile getirdik.

Davetlilerin farklı nüanslarla da olsa genel itibariyle Türkiye devletinin yürüttüğü savaşa karşı çıktıklarını, rahatsızlıklarını dile getirdiklerini, tavır aldıklarını, yine PKK’nin yürüttüğü silahlı savaşın Kürtlere zarar verdiğini ve durması gerektiğini, siyasi, demokratik yol ve yöntemler izlenmesi, sivillerin korunması, Türkiye devletinin siyasi çözüm için tüm Kürt partileri ile diyalog yolunu açması gerektiğini dile getirdiklerini söyleyebilirim.

Sohbetimizde hiç bir şekilde seçimler için destek talebi dile gelmemiştir. Ki zaten biz Cumhur ve Millet ittifaklarının Kürt ve Kürdistan meselesinde aynı görüşte olduğunu daha önce dile getirmiştik. 2002’deki AK Parti siyaseti ile bugünkü arasındaki farklardan bahsettik. AK Parti’nin başlangıçta bazı olumlu adımlar attığını dile getirdik ve Kürt karşıtlığı üzerinden Kürdistan’ın üç parçasında yürütülen bu saldırı ve politikalardan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladık.

İsminde ‘Kürdistan’ olan partilere karşı açılan kapatma davalarından söz ettik ve düşünce, örgütlenme özgürlüğünü savunan herkesin bu tür davalara karşı  tavır alması gerektiğini belirttik. Ayrıca PAK olarak Sayın Abdurrahman Kurt’tan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız resmi görüşme talebinin gerçekleşmesini, bu görüşlerimizin AK Parti yöneticilerine ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşması için kendisinin de şahsi çaba içerisinde olmasını talep ettik.”

“PAK Kürt halkının talepleri için tüm taraflarla görüşmeye hazır”

Özçelik, “Sayın Abdurrahman Kurt bizimle böyle bir sohbet talebinde bulunduğunda elbette kim olduğumuzu ve neyi savunduğumuzu biliyordu; bu gerçeklik temelinde bizimle sohbet etmek istemiştir. Sayın Abdurrahman Kurt ile bir çok farklı konuda aynı fikri paylaşmasak da, kendisi bu görüş, öneri ve eleştirilerimizi dinledi, şahsi görüşlerini dile getirdi. Sohbetimiz gece geç saatlere kadar sürdü ve Sayın Kurt’un kendisi de bu tür sohbet ve diyalogların önemine işaret etti” dedi.

Mustafa Özçelik, “Evet, biz PAK olarak her platformda, her görüşmede Kürt halkının davasını onurluca savunuyoruz ve Kürt halkının acil taleplerini dile getirmeye devam edecek, çok yönlü diyalog ve müzakerelere de açık olacağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu