Yaşam

Diyarbakır’da Selahaddin Eyyubi Camisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla bugün ibadete açılacak

Diyarbakır’da 6 yıl önce temeli atılan, Selahaddin Eyyubi Cami ve Külliyesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak törenle açılacak.

Aynı anda 25 bin kişiye ibadet imkanı sunan Selahaddin Eyyubi Cami ve Külliyesi,43 bin 500 metrekare kapalı alanı, 700 kişilik bir konferans salonunu, 1500 metrekarelik fuaye ve sergi salonunu, 500 araçlık bir otoparkı da bünyesinde barındırıyor.

Külliyede, 2 bin 400 metrekarelik bir kafeterya, kütüphane ve gençlik merkezi, yüzölçümü 4 bin metrekareyi bulan ofis ve eğitim alanları da bulunuyor. Yapımı 6 yılda tamamlanan Selahaddin Eyyubi Camii’nin nüfusu 1 milyon 800 bini aşan Diyarbakır’ın önemli bir ihtiyacını karşılaması hedefleniyor.

Mezopotamya, Selçuklu ve Osmanlı motifleri kullanılan Selahaddin Eyyubi Cami ve Külliyesi caminin dört minare kare, ana kubbesi dahil toplamı 56 kubbesi sekizgen form olarak inşa edildi. Caminin yanlarında bulunan 4 kapıya Hazreti Adem, Hazreti İbrahim, Hazreti Musa ve Hazreti İsa’nın adları yazıldı. Ana kapıda ise Hazreti Muhammed’in ismi yer aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu