Connect with us

Kültür & Sanat

Diyarbakır’da Kürtlerin yeni yılı kutlandı!

Diyarbakır’da, Dicle Kültür Sanat Derneği, tarihi Sur sokaklarında Serê Salê (yılbaşı) kutlaması gerçekleştirdi.

Dicle Kültür Sanat Derneği, Kürtlerin yılbaşı olarak kabul ettiği 13 Ocak Serê Salê’yi kutladı. Sur ilçesinde düzenlenen etkinlikte, derneğin üye ve yöneticileri yöresel kıyafetler giydi. Erkekler kadın kıyafetleri, kadınlar ise erkek kıyafetleri giyerek, Sur sokaklarında bulunan esnafları gezdi. Erbane ve davullar eşliğinde yapılan ziyaretlerde, yurttaşlar ve esnafların yılbaşı kutlandı. Kutlamaya gelen kişilere çeşitli hediyeler verilirken, birçok kişi coşkuyu telefonlarıyla kaydetti.

Kutlamaya katılanlar, sokaklarda kimi zaman halaya durdu, kimi zaman “Serê salê pîroz be” ve “Sersala we pîroz be” sloganları attı. Çevredekiler de kutlamaya katılanlara alkışlarla eşlik etti. Kutlama halaylarla son buldu.

Serê Salê

Kürtçe yılın başı anlamında olup,kutlama her yıl 13 ocak akşamı başlayıp üç gün sürer .

Serê Salê Kürt çocukları arasındaki kutlamada, kız çocukları erkek kıyafeti giyip , yüzlerine soba isi veya koyun yünü ile takma sakal ve bıyık yaparlar. erkek çocukları ise sarık takıp, kadın elbisesi giyerek kapı kapı dolaşırlar. aralarından bazıları def veya arbane çalıp topluluğa eşlik eder. Ev sahibinden kapıyı açana, ‘sersala we pîroz be’ yani “yeni yılınız kutlu olsun” denip bahşiş beklenir. Gece boyunca topladıkları bahşiş ve aldıkları hediyeleri kendi aralarında paylaşırlar.(MA)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir