Yaşam

Diyarbakır’da işyeri olan meskenlere Suriyeli sığınmacılar yerleştirilmiş

Diyarbakır’da işyeri olarak kullanılan birçok meskene Suriyeli sığınmacıların kaydedildiği Maraş merkezli depremlerin ardından ortaya çıktı.

Depremlerde bir bloğu tamamen, bir bloğu kısmen çöken Diyar Galeria’da büro olarak kullanılan meskenlerde çok sayıda Suriyeli sığınmacının kaydı olduğu tespit edildi. Avukat Sertan Yentürk, altı yıl önce aldığı ve büro olarak kullandığı dairesinde iki Suriyeli’nin kaydı olduğunu öğrendi ve Nüfus Müdürlüğü’nün kayıtların silinmesi konusunda zorluk çıkardığını söyledi. HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz de konuyu Meclis gündemine taşıyacağını belirterek, seçim güvenliği konusunda tüm muhalefet partilerine çağrı yaptı.

Depremlerde bir bloğu tamamen, bir bloğu kısmen çöken Diyar Galeria’da büro olarak kullanılan meskenlerde çok sayıda Suriyeli sığınmacının kaydı olduğu tespit edildi.

Medyascope’dan Ferit Demir’in yaptığı habere göre, Avukat Sertan Yentürk, altı yıl önce aldığı ve büro olarak kullandığı dairesinde iki Suriyeli’nin kaydı olduğunu öğrendi ve Nüfus Müdürlüğü’nün kayıtların silinmesi konusunda zorluk çıkardığını söyledi. HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz de konuyu Meclis gündemine taşıyacağını belirterek, seçim güvenliği konusunda tüm muhalefet partilerine çağrı yaptı.

7,7 büyüklüğündeki ilk depremde bir bloğu çöken ve 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria’nın, biri kısmen çöken üç bloğu içim yıkım kararı alınırken, eşyalarını tahliye etmek için resmi belge alan vatandaşlar mesken olarak kayıtlı olan ancak işyeri olarak kullandıkları dairelerde çok sayıda Suriyeli sığınmacının kayıtlı olduğunu öğrendi.

20 yıldır büro olarak kullanılan bir adreste yedi Suriyeli’nin kayıtlı olduğu ortaya çıkarken, avukat Sertan Yentürk de altı yıl önce satın aldığı ve büro olarak kullandığı meskende iki Suriyeli’nin kayıtlı olduğunu tespit etti. Yentürk, “Nüfus Müdürlüğü’ne gittik, ‘silemeyiz’ diyorlar, sıkıntı çıkarıyorlar. Bir arkadaşımın evinde ise 11 Suriyeli çıktı. İnsanların nüfustan sadece evlerini değil, varsa işyeri olarak kullanılan meskenlerini de kontrol ettirmeleri gerekir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu