Yaşam

Diyarbakır’da ilk kez görüldü!

Dicle Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan Kabaklı Sulama Göleti’nde Diyarbakır’da daha önce görüntülenmemiş 5 kuş türü doğa fotoğrafçısı Selim Kaya’nın objektifine yansıdı. Prof. Dr. Kılıç, “Sürmeli kum kuşu, kara karınlı kum kuşu, kızıl kum kuşu Diyarbakır’da ilk kez tespit edildi. Küçük kum kuşu ile sarı bacaklı kum kuşunun varlıklarından haberdardık. Ancak onların da ilk kez fotoğrafları çekildi” dedi.

Türkiye’nin alan bakımından en büyük üniversitelerinden Dicle Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan 425 bin metreküp yüzey alanına sahip ve yer yer 6 metre derinliğe ulaşan Kabaklı Sulama Göleti’nde Diyarbakır’da daha önce görüntülenmemiş 5 kuş türü doğa fotoğrafçısı Selim Kaya tarafından görüntülendi.

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Türkiye’de varlıkları bilinen 8 tür kum kuşundan 5’inin Diyarbakır’da fotoğraflandığını belirterek, “Sürmeli kum kuşu, kara karınlı kum kuşu, kızıl kum kuşu Diyarbakır’da ilk kez tespit edildi. Küçük kum kuşu ile sarı bacaklı kum kuşunun varlıklarından haberdardık. Ancak onların da ilk kez fotoğrafları çekildi” dedi.  Prof. Dr. Kılıç, Dicle Vadisi’nde Dicle Nehri’nin yanı sıra çok sayıda göl ve gölet olduğunu belirterek, “Bunlar kuşlar için çok önemli bir habitat oluşturuyor. Dicle Vadisi, Diyarbakır yaban hayatı bakımından çok önemli bir yere sahip. Diyarbakır’da yaklaşık olarak 200 kuş türü var. Bu pek çok kuş cenneti ile yarışabilecek bir rakam” diye konuştu.(DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu