Ekonomi

Diyarbakır’da ihracatın büyük bölümü Kürdistan Bölgesine

Diyarbakır 2021 yılında Kürdistan Bölgesi ve Irak’a 111 milyon 64 bin dolar ihracat yaptı. 42 milyon dolarla ikinci sırayı Çin aldı. Madencilik ihracatı ilk sırada geliyor. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2021 yılı ihracat rakamlarını açıkladı.

TİM’in verilerine göre Diyarbakır  2021 yılında en çok ihracatını Irak, Çin, İran, Gürcistan ve Almanya’ya yaptı. Toplamda 231 milyon 252 bin dolarlık ihracatın 111 milyon doları Kürdistan Bölgesi ve Irak’a yapıldı. İkinci sırayı da 42 milyon dolarla Çin takip etti. Verilere göre madencilik ilk sırada. 

Geçen yıl madencilik ürünleri ihracatta ilk sırayı aldı.

Bu yıl ihracatta madencilik ilk sırayı korurken, 2021 yılı verilerine göre yaklaşık 40 milyon dolar düşüş yaşadı.

TİM’in verilerine göre, Şırnak’ın ihracatı 820 milyon dolar, Van’ın ihracatı ise 59 milyon dolar gerçekleşti. 

Diyarbakır iş insanlarının Rûdaw’a verdiği bilgilere göre ihracat verilerinde resmi rakamların Irak’ı baz aldığını ancak Irak’a yapılan ihracatın yüzde 80’nin Kürdistan Bölgesi’ne yapıldığını belirtiyor.

Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, Aralık ayında yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın sanayileşme yönünde hızla ilerlediğini ve tekstilin yeni üssü haline geldiğini belirtmişti.

Kaya, bölgede yatırımcıları daha çok desteklenmesi için dört talep sıralamış ve bu taleplerden birininde de Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerin daha sıcak tutulması gerektiğine işaret etmişti.

Koronavirüs pandemisi Türkiye ile Irak ve Kürdistan Bölgesi arasındaki ticareti etkilemiş olsa da, Türkiye bu yıl da Ortadoğu’da en fazla dış satımını Kürdistan Bölgesi ve Irak’a yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu