Kültür & Sanat

Diyarbakır’da 7 yıldır kapalı olan Ermeni Kilisesi, ibadete açılması için gün sayıyor

Diyarbakır’da 2015 terör olaylarında PKK’lılar tarafından tahrip edilen Surp Giragos Ermeni Kilisesi, devlet tarafından yapılan restorasyon çalışmasıyla 7 yıl sonra, 8 Mayıs’ta ibadete açılacak.

Sur ilçesinde 2015 yılında terör olaylarından kaynaklı zarar gören Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen finansman desteğiyle aslına uygun bir şekilde onarımı yapıldı Kilise ile ilgili açıklamalarda bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Yöneticisi Ohannes Gafur Ohanyan, kilisenin 2012 yılında bir onarım gördüğünü anımsattı. 2012 yılından 2015 yılına kadar kesintisiz ibadethane olarak işlev gördüğünü belirten Ohanyan, “Ziyaretçisi de çoktu ve dönem dönem Ermenilere ait özel günler hep yapıldı. 2015 yılında yaşanan çatışmalar nedeniyle maalesef kilise kapandı. Çok büyük hasar görmüştü. Çatışmaların bitmesinin ardından son 3 yıldır onarım görüyordu. Onarımı şu an için bitti ve hazır hale geldi. 2015 yılından bu yana 7 yıldır ibadet yapılmıyordu. Onarım tamamlandığı için çok mutluyuz. Ermeni cemaati olarak sevinçliyiz. 7 yıldan sonra tekrar ibadet yapılacak. 7 Mayıs 2022 tarihinde resmi açılış yapılacak ve 8 Mayıs’ta ise 7 yıldan sonra ilk ibadet yapılmış olacak” dedi.

Ortadoğu’nun en büyük Ermeni kilisesi

Ohanyan, Ortadoğu’nun en büyük Ermeni ibadethanesi ve dini merkezi olan Surp Giragos Kilisesi’nin geçmişte Alman askerlerine üs olduğunu, Sümerbank’ın deposu olarak kullanıldığını anlattı. Ohanyan, yapının 1959 yılına kadar kilise olarak işlev görmediğini, aynı yıl cemaate kilise olarak devredildiğini, 1990’ların başına kadar kilise olarak faaliyet gördüğünü hatırlatarak şöyle konuştu: “1990’lardan sonra yıkılmaya başlamıştı. 2009 yılında vakfımız ve Osman Baydemir’in başkanlığındaki belediye yönetiminin desteği ile yeniden onarıldı. Onarımdan sonra kilise yeniden ibadete açıldı ve 2015 yılına kadar devam etti. Sur’daki çatışmalı süreç başladıktan sonra ibadet kesildi, kilise çok büyük zarar gördü. Son üç yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onarım ve restorasyonu üstlenmesi ile yeniden ibadete hazır hale getirildi.”

Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin tarihi

Surp Giragos Ermeni Kilisesi 1376 yılında inşa edildi. Merkez Sur ilçesinde Ermenilerin yoğun yaşadığı Fatihpaşa Mahallesi’ndeki kilise, 27 Mayıs 1915’te çıkarılan Tehcir Kanunu’na kadar Ermeniler tarafından kullanıldı. 1. Dünya Savaşı sırasında Alman askerlerinin karargâh olarak kullandığı kilise, daha sonra ise Sümerbank’ın pamuk deposu olarak işlev gördü.

1960 yılından itibaren tekrar ibadete açılan 3 bin metrekarelik alan üzerindeki Surp Giragos Ermeni Kilisesi, özellikle 1980 yılında Ermenilerin batı illeri ve Avrupa ülkelerine çeşitli nedenlerle göç etmesi sonucu terk edildi. Cemaati olmadığı için ayin yapılmayan ve zaman zaman hırsızlık olaylarının yaşandığı kilise, bazı bölümlerinin bakımsızlıktan çökmesi sonucu kullanılamaz hale geldi.

Yapılan restorasyonın ardından kilise 2011 yılında yeniden ibadete açıldı. Kiliseye 2013 yılında, Moskova’da özel yaptırılan çan takıldı. Merkez Sur ilçesinde hendek-barikat operasyonlarının yapıldığı 2015 yılının Kasım ayına kadar açık olan kilise, çatışmalar sırasında büyük hasar gördü.(İHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu