Politika

Diyarbakır ve Urfa valileri merkeze çekildi

9 ilin valisi görevden alındı. Şanlıurfa Valisi Şenyaşar’larla görüşüp destek vermiş, AK Parti milletvekili Halil İbrahim Yıldız’ın ağabeyi tutuklanmıştı. Diyarbakır Valisi’nin, Erbil Valisi’nin hediyesi olan “Kürdistan” yazılı albümle fotoğrafı MHP’yi kızdırmıştı.

Kararnameye göre Ankara ve İstanbul Valileri görevlerine devam ederken; Diyarbakır, Şanlıurfa, Bolu, Van, Bartın, Kayseri, Uşak, Karaman ve Isparta Valileri görevden alınarak merkeze çekildi. Alınan karara göre 9 ilin valisi görevden alındı, 20 ilin valisi değişti.

Resmî Gazete’de bugün yayınlanan atama kararlarıyla çok sayıda ilin valisi değişirken, ayrıca bazı kurumların müdürlüklerine vekaleten getirilen isimlerin atamaları da yapıldı.

Eşi Gezi davası kararlarına tepki gösteren Uşak Valisi Funda Kocabıyık da merkeze çekilen valiler arasında yer alıyor.

Merkeze alınan valiler arasında bulunan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 2018 seçimleri öncesinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırıları sonucu eşi ve iki çocuğunu kaybeden Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar ile görüşmüştü.

Erin, Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemi yapan Şenyaşar ailesine “Eyleminizi yasal çerçeve içerisinde sürdürebilirsiniz. Sonuna kadar adalet için mücadele edebilirisiniz. Kapımız size açıktır” demişti.

Şenyaşar soruşturmasında geçtiğimiz ay, Milletvekili Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız‘ın da aralarında bulunduğu dört kişi tutuklanmıştı.

Merkeze alınan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ise, Mart ayında Erbil Valisi Omid Xoşnav’ın kendisine ziyareti sırasında hediye ettiği, üzerinde “Kürdistan” yazan albümle çektirdiği fotoğrafla gündeme gelmişti.

Fotoğrafın gündeme gelmesinin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli’nin danışmanlarından, Türkgün Gazetesi yazarı Yıldıray Çiçek, “Erbil’in sözde Valisi Amid Hoşnav’un Diyarbakır ziyaretinde hediye ettiği ‘Kürdistan’ yazan albümle gayet mutlu poz veren Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu kime hizmet etmektedir” diye yazmıştı.

Resim

Karaloğlu, Kürtçe Newroz mesajıyla da gündeme gelmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu