Yaşam

Diyarbakır Karpuz Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Diyarbakır’da geleneksel olarak kutlanan “Diyarbakır 13’üncü Karpuz Festivali” start aldı.

Diyarbakır Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’nin coğrafi tescil işaretli Diyarbakır karpuzunun tanıtılması amacıyla ortaklaşa düzenlediği Festival, Keçi Burcu’ndan Dağkapı Meydanı’na kadar karpuz yüklü deve, bando takımı, erbane grubu ve folklor ekiplerinin yer aldığı kortejle başladı.

Korteje Adalet Bakanı Tunç, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Sait Yaz, Galip Ensarioğlu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kortejin Dağkapı Meydanı’na ulaşmasıyla Bakan Tunç ve beraberindekiler, el emeği ürünlerinin sergilendiği stantları ziyaret etti. Halk oyunları ve bando gösterilerinin gerçekleştirildiği festivalde, çocuklar arasında karpuz yeme ve yuvarlama yarışması yapıldı.

Festivale Adalet Bakanı Tunç da katıldı. Tunç, Diyarbakır’ın artık huzur şehri olarak anıldığını dile getirerek, şunları söyledi:

”Çocukların ve gençlerin huzurlu bir geleceğe adım attığı istikrarlı kalkınma sürecinin hep devam edeceğini umduğunu söyledi. Tunç, “Aileyi, toplumu ve milleti topyekün ülkemizi güçlendirmeye devam edeceğiz inşallah. Adaletten hiç ayrılmayacağız. Hukukun üstünlüğünden kopmadan yolumuza devam edeceğiz. Bugüne kadar temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri birer birer kaldırdık. Ne engeller vardı. Ne tartışmalar oldu. Diyarbakırlı annemiz cezaevine gittiği zaman çocuğuyla kendi dilinde konuşamazdı. Bunun yolunu Recep Tayyip Erdoğan açtı. Siyasetçi kendi dilinde hitap edemezdi. Mahkemeye düştüğünde kendi dilinde konuşamazdı. Üniversitede ben kendi dilimde eğitim görmek istiyorum dediğinde bu mümkün değildi. Kürtçe şarkı söylemek ve kaset satmak yasaktı. O günleri yaşadı Türkiye, tüm bu yasakları kiminle aştı Türkiye, işte Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti iktidarıyla. İnşallah Cumhur İttifakıyla da hep beraber Türkiye Yüzyılı inşasında Diyarbakır’ın rolü çok önemli olacak. Türkiye, dünyanın en güçlü ülkesi olacak”dedi.

diyarbakir-karpuz-festival-2023-kolaj.jpeg

Diyarbakır karpuzunun festivalini gerçekleştirdiklerini söyleyen Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, “Bugün hakikatten Diyarbakır’ımızın da özel günüdür. Diyarbakır’ımız özel ve güzel bir şehir. Tarihi 12 bin 500 yıl geriye giden, o tarihten bugüne de 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, 33 medeniyetin de izlerini gördüğümüz, yaşadığımız bir şehir. İlimiz, 48 adet coğrafi tescilli ürünüyle de ortaya çıkmış bir şehir. Bu 48 üründen bir tanesi olan Diyarbakır karpuzumuzu da burada bugün festivalini hep birlikte gerçekleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Festival kapsamında merkez Sur ilçesindeki Keçi Burcu’ndan Yenişehir ilçesindeki Dağkapı Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yapıldı. (Haber Merkezi)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu