Yaşam

‘Diyarbakır gibi politik bir yerde Kürtçe derslerin varlığı bilinmiyor’

Kürt Dil Hareketi (Hereketa Zimanê Kurdî – HezKurd) üyeleri Mardin’in Kızıltepe ilçesinde halkı seçmeli Kürtçe dersi konusunda bilgilendirmek ve hassasiyet oluşturmak amacıyla bildiri dağıttı.

HezKurd Sözcüsü Barıj Celali Rûdaw’ın yayınına katılarak kampanya ve Kürtçe derslere yönelik çalışmalarına ilişkin görüşlerini aktardı.

“Diyarbakır gibi politik bir yerde Kürtçe derslerden haberleri yok”

Celali, yaptıkları çalışmaya dair şu bilgileri verdi:

“Biz Diyarbakır ve Şırnak’ta da benzer bir çalışma yürüttük, broşürlerimizi dağıttık. Ailelerin nasıl dersi seçebileceklerini anlatan broşürleri elimizden geldiğince dağıttık. Diyarbakır gibi politik ve siyasi bilinci yüksek bir yerde Kürtçe derslere yönelik bilgilerinin olmadığını gördük. Bu yüzden üzüldük, fakat yine de halkın ilgisi epey iyiydi. Kürtçe derslerin olduğunu öğrenen vatandaşlar çok mutlu oldular, fakat bir yandan da ‘Neden haberimiz olmadı?’ diye sordular, bir şaşkınlık yaşadılar. Sizin de bildiğiniz gibi 9 yıldır bu ders var.

Kürt siyaseti ve Kürt kurumları, bu seçmeli ders konusunda neden bir bilinç oluşturmadı, eleştirmek lazım. Büyük bir heyetle Kızıltepe’ye geldik, pek çok yerden üyemiz de geldi. 8 bine yakın broşür hazırladık, her gün çalışma yürüteceğiz.”

“Hakkari, Şırnak, Cizre, Nusaybin, Kızıltepe gibi yerler Kürtçenin kaleleri”

Kürtçe konuşmanın yoğun olduğu il ve ilçelerde eylem ve çalışmalarını artırdıklarını anlatan Celali, “Hakkari, Şırnak, Cizre, Nusaybin, Kızıltepe gibi yerler Kürtçenin kaleleri konumunda. Biz böyle görüyoruz. Bu sene sembolik olarak Şırnak’ta başladık. Şu an burada ise HEZKURD heyeti olarak avukatlarımızla, üyelerimizle ve yöneticilerimizle geldik. Kürtçe derslerin olduğunu duyan vatandaşlar dağıttığımız broşür ve kartları istiyor” dedi.

Celali, ayrıca seçmeli dersler konusunda halkın tepkisinin çok olumlu olduğunu, henüz vatandaşlardan olumsuz yanıt almadıklarını kaydetti.

“İlgi çok yüksek; kontrolümüzden çıktı”

Kürtçe dersleri seçen öğrencilere yönelik olarak sosyal medyada yer alan kampanyaları değerlendiren Celali, “9 yıldır bu imkan, bu hak vardı. Biz de hazırlık yapmıştık. Ama bu sene çok fazla yankı uyandırdığı için kontrolümüzden çıktı. Çok olumlu bir şey bu. Broşür, kart dağıtıyoruz. Önüne engel çıkan ailelere de komisyonumuz yardımcı oluyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu