Kültür & Sanat

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi, bakanlığa Newroz’un okullarda kutlanmasını önerdi

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’na 21 Mart’ın “Newroz bayramı” adıyla okulların her kademesinde kutlanması önerisinde bulundu.

DİERG öneriyle ilgili kamuoyuna bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada Newroz’un, Ahmedê Xanî ve Evliya Çelebi’nin metinlerinde Kürt toplumunun asırlardır kutladığı bayram olarak detaylıca betimlendiği belirtildi.

 DİERG’ den yapılan yazılı açıklamada, Ahmedê Xanî ve Evliya Çelebi’nin metinlerinde Kürt toplumunun asırlardır kutladığı bayram olarak detaylıca betimlendiği belirtildi. Açıklamada, Türk toplumu için 21 Mart’ın Nevruz, Fars toplumu için ise Navruz ismiyle kutlandığına işaret edilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Türk toplumu 21 Martı Nevruz, Fars toplumu ise Navruz ismiyle kutlamaktadır.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 Mart’ı ‘Newroz’ ismiyle de okulların her kademesinde kutlamasını önermektedir. Böylece Newroz’un Kürd toplumunun barışçıl, dayanışmacı, coşkulu bayramı, kutlaması olduğu; Ortadoğu’da farklı toplumların farklı isimlerle bugünü kutladığı öğrencilere anlatılabilir.

15 ya da 20 dakika sürecek bir kutlama programında öğrencilere Kürd toplumu için Newroz’un önemi ve anlamı kısaca anlatıldıktan sonra birkaç Kürdce şarkı ile halay çekilebilir. Böylece, annesi ve/veya babası Kürd olmayan öğrenciler de Nevruz gibi Newroz hakkında da bilgilenmiş olacaktır. Böylece öğrencilerin okul içindeki farklı milliyetleri fark etmesine, bilmesine ve saygısının güçlenmesine katkı sağlanacaktır.

Öğretmenler ve öğrenciler Newroz haftası boyunca okul içinde Newroz’u tanıtıcı etkinlikler yapabilir, Newroz’u tanıtan videolar izlenebilir. Kız ve erkek öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle kutlamaya katılmaları özendirilebilir.

DİERG, Milli Eğitim Bakanlığı’na 21 Mart’ın Newroz bayramı ismiyle Belirli Gün ve Haftalar listesine dahil edilmesini önermektedir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu