Yaşam

Diyarbakır Barosu’ndan ‘Kürt kimliğine yönelik saldırıya’ suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, sosyal medya hesabından, 1999 Gölcük Depreminden etkilenen bölgelerde yaşanan yağma eylemleri üzerinden Kürt kimliğine yönelik saldırıda bulunan şahıs hakkında, TCK 216 maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunuldu.

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçede, Rana Pamir isimli kullanıcının “Kimse yazmamış, ben yazayım 99 depreminde Değirmendere’de yaşıyordum. Sığınmacı yoktu özel olarak Doğu’dan Kürtler geldiler, yağma ve hırsızlık böyle başladı. Başladığının ertesi günü de vur emri verildi ve konu kapandı. Koray Aydın dönemi unutmak istiyor olabilir, kendisi” paylaşımı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede, söz konusu hesap sahibinin tespit edilerek, ”Kürt kimliğine yönelik tahkir edici ve suçlayıcı yaklaşıma dair şüpheli/lerin cezalandırılması gerekir. Bu açıklamalar ışığında somut olay değerlendirildiğinde; şüpheli tarafından twit içeriğinde, 1999 yılında meydana gelen deprem felaketi sonrasında, Kürtlerin yağma eylemlerinde bulunduğunu iddia ederek suçlamalarda bulunulmuştur

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu ile kamu güvenliği açısından tehlikeli olan kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya halkın bir kesimini belirli nedenlerle alenen aşağılama ya da halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama yasaklanarak, toplum içinde çıkacak kargaşa ve huzursuzluk engellenmek istenmiştir. Nitekim bu suç tipi, toplumun bir kesiminin, diğer bir kesimine karşı kin ve düşmanlık beslemesini önlemek amacıyla düzenlenmiştir. Bu kapsamda, şüphelinin söylemleri gözetildiğinde, kürt kimliğine yönelik ayrımcı ve nefret içerir söylemlerde bulunulmuş, olup TCK’nın 216. Maddesi kapsamında şüphelinin cezalandırılması gerekir.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu