Yaşam

Diyarbakır Barosu’ndan ırkçı saldırıya tepki

Karaman’da Kürt öğrencilere yönelik yapılan saldırıya ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Barosu, saldırıyı kınadıklarını belirterek, olayın takipçisi olacaklarını duyurdu.

Karaman’da,31 Mart’ta Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdunda Kürtçe müzik dinleyip halay çeken öğrencilerin ülkücülerin saldırısına uğramıştı. Ülkücü saldırganlar, ertesi gün öğrencileri bir depoya kapatarak darbetmiş, öğrencilerin telefonlarına el koyup sosyal medya hesaplarından “Ahlaksızca davranışımız nedeniyle mukaddes Türk halkından özür dileriz” mesajını paylaşmıştı.

Öğrencilerin saldırıya uğramasının ardından Karaman Valiliği, öğrencilerden birinin velisinin CİMER’e şikâyette bulunması nedeniyle soruşturma başlatıldığı bildirildi. Saldırganların okul dışından geldiği ifade edilen açıklamada, “Halaya katılan öğrencilerin halay görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaşmaları üzerine gece 24.00 civarında yurt öğrencisi olmayan 10-15 kişilik bir grup yurt önüne gelmiştir. Yurt müdürü ve yurt güvenlik memurlarının polise haber vermeleri üzerine, grup polis memurları tarafından herhangi bir olaya mahal vermeden dağıtılmıştır. Açıkça görüldüğü üzere yurt içerisinde herhangi bir olay veya problem yaşanmamıştır” denildi.

DİYARBAKIR BAROSU: SALDIRIYI KINIYORUZ

Diyarbakır Barosu da yaptığı yazılı açıklamayla saldırıyı kınadı ve etkin bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından 7 Nisan’da yapılan “Kürt kimliğine ve diline yönelik yapılan ırkçı saldırıyı kınıyoruz” başlıklı açıklamada şunlar kaydedildi:Reklam

“Karaman ilinde nefret saikiyle ırkçı saldırı yapıldığı hususu kamuoyuna yansımıştır. Basın yayın organlarında yer alan haber içeriklerinde, Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı gerekçe gösterilerek, saldırının gerçekleştiği görülmektedir. Şiddet dili ve politikalarına eklenen ayrımcı uygulamalar, kutuplaştırıcı dilin yaygın kullanımı, etnik kimliğe ve Kürtçe dilene yönelik saldırılar; bu saldırılar karşısında kolluk güçlerinin güvenlik önlemleri hususunda etkisiz kalması, soruşturma makamlarının etkin bir soruşturma oluşumunda etki etmektedir. Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak Karaman ilinde Kürt kimliğine ve dilene karşı gerçekleşen saldırıyı kınıyoruz. Bu ve benzeri saldırıların bir daha yaşanmaması için yargı mercilerince etkin bir soruşturma süreci yürütülmesi gerektiğini hatırlatıyor, yargı sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.” (HABER MERKEZİ)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu