Politika

Diyarbakır Barosu’na ‘Joe Biden’ Soruşturması

Her yıl olduğu gibi geçen yıl da 1915 olayları hakkında açıklama yapan Diyarbakır Barosu hakkında şikayet dilekçesi verildi. Bir vatandaşın verdiği dilekçede baro yönetiminin, “resmi internet sitesi üzerinden Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, TBMM’yi, hükümeti ve devletin yargı organlarını alenen aşağıladığı” iddia edildi.

Savcılık, baronun açıklamasının ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 2021 tarihli ‘soykırım’ açıklamasını destekler nitelikte olduğuna ihbarda dikkat çekildiğini kaydetti.

Barolar hakkında dava açılabilmesi Adalet Bakanlığı’nın iznine bağlı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma açabilmek için, bakanlığa gönderilmek üzere, fezleke hazırladı.

Fezlekede, baro yönetiminin açıklamalarının ABD’nin ‘soykırım’ bildirisini destekler nitelikte olduğuna dikkat çekildi ve “Baro yönetim kurulunun ABD tarafından 1915’te Ermenilere “soykırım” yapıldığı şeklinde verilen bildiriyi destekler nitelikte açıklamalarda bulunulduğu bu nedenle Diyarbakır Yönetim Kurulu Üyesi olan, ihbar edilen avukatlar hakkında belirtilen suçlardan soruşturma izni verilmesi arz olunur” ifadeleri yer aldı.

Bakanlıktan soruşturmaya izin

Başvuruyu değerlendiren bakanlık, mevcut durumun soruşturmayı gerektirir nitelikte olduğuna karar vererek, “Bu bakımdan; Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Nahit Eren, Yönetim Kurulu üyesi Avukatlar Zuhal Işık, Serdar Özer, Seyit Rıza Karakaş, Mehmet Erdem, Ali İsmet Girgin, Diyar Rüknedin Çetedir, Mehdi Özdemir, Öykü Çakmak, Hatice Demir ve Atilla Berk haklarında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yapılmak üzere 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 301/4. ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 58/1. maddesi gereğince izin verilmesi düşünülmüştür” şeklinde yanıt verdi.

“Biz Biden’dan önce açıklama yaptık”

VOA Türkçe’nin aktardığına göre Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, baro yönetiminin soruşturmada geçen tarihteki açıklamayı ABD Başkanı Joe Biden’dan önce yaptığını söyledi.

Baronun daha önce de 1915 ile ilgili açıklamalar yaptığına dikkat çeken Eren, “Biz açıklamayı gündüz yaptık, Biden’ın açıklama yaptığı saat akşam. Biz ondan çok önce açıklama yapmıştık ki bu Diyarbakır Barosu’nun sadece bu dönemde yaptığı bir açıklama değil. Bu Diyarbakır Barosu’nun tarihsel bir tutumudur. Her dönemde bu açıklamaları yaptık. O yüzden getirip oraya bağlamak, sanki ondan ilintili yapılmış gibi gösterilmesi doğru değil. Bizim açıklamanın onunla bir bağı yok. Aynı yıl Biden’ın da açıklama yapmasıyla, açıklamamız daha dikkat çekici bir noktaya geldi. O yüzden ilk defa yapmış ve bu sebeple Biden’ı destekler mahiyet yapmış değiliz” dedi.

Baronun önceki yönetimleri hakkında da 1915 olayları nedeniyle çeşitli davalar açıldı. 2 davadan beraat eden baro bir davadan halen yargılanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu