Connect with us

Politika

Diyarbakır Barosu: Anadilde eğitim temel haktır, ayrımcılığa son verin

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından hazırlanan “Zırhlı Araç, Mayın ve Çatışma-Savaş Atıkları Kaynaklı Çocuk Hakkı İhlalleri Raporu”na göre 2011-2022 yılları arasında 22 çocuk hayatını kaybetti, 27 çocuk ise yaralandı.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Baro Başkanı Nahit Eren’in yanı sıra çok sayıda avukatın katıldığı açıklamada Baronun Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Huriye Hamidi, çocukların yaşadıkları sorunları anlattı.

 “Anadilde eğitim temel haktır. Çekinceleri kaldırıp dilsel ve kültürel ayrımcılığa son verin” çağırısı yapan Hamidi, çocuk hakları ihlallerine dair birçok başlığa değindi.

Hamidi, “20 Kasım 1989’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi dünya üzerindeki en geniş katılımlı belge olma özelliğini taşımaktadır. Çocuklara özgü hakların düzenlendiği, çocukların hak öznesi sayıldığı, çocuğun odağa alındığı bir metin olan Sözleşme’nin 33. Yılını geride bırakmış bulunmaktayız” diyerek Türkiye’de çocuk haklarına ilişkin verileri paylaştı.

 “Türkiye, çocukların kendi dillerini kullanma hakkına çekince koymuştur”

Türkiye’nin bazı çocuk haklarına çekince koyduğu ifade eden Huriye Hamidi “1994 yılında Sözleşmeyi onaylayan Türkiye; çocukların ifade özgürlüğünü, kendi kültürlerini yaşatma ve kendi dillerini kullanma haklarını kapsayan sözleşmenin 17, 29 ve 30. maddelerine çekince koymuştur. Farklı ırklara ve etnik kökenlere sahip çocukların eğitim, ifade özgürlüğü, kendi kültürlerini yaşatma ve kendi dillerini özgürce kullanma haklarını içeren bu maddelere konulan çekinceler çocukların geleceklerini inşa edebilmelerinin, kendilerini geliştirmelerinin ve özgürce ifade edebilmelerinin önünde engel teşkil etmektedir” ifadelerini kullandı.

 “Çocuklar ve ebeveynler seçmeli Kürtçe ders talebinde zorluklar yaşıyor”

Seçmeli Kürtçe dersinin önündeki engellere değinen Hamidi, “Sene içerisinde devlet okullarında verilmesi planlanan seçmeli Kürtçe dersinin talep edilmesi noktasında çocukların ve ebeveynlerin yaşadığı zorluklar anılan maddelere konulan çekincelerin neticesidir. Çocukların kendi kültürlerine, diline ve benliğine ilişkin düzenlemeler olan 17, 29 ve 30. maddelere konulan çekincelerin derhal kaldırılması gerekmektedir” diye konuştu.

Devamı…