Politika

Dışişleri’nden IŞİD liderinin öldürüldüğü operasyona PKK tepkisi

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, Kureyşi’nin öldürüldüğü ABD operasyonunu değerlendirdi: Türkiye terör örgütüyle mücadelede bir başka terör örgütüyle ortaklığın kabul edilemeyeceğini vurgulamaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Suriye’nin Türkiye sınırındaki Atme kasabasındaki operasyonda IŞİD lideri Kureyşi’nin öldürüldüğü operasyona ilişkin soruya yazılı yanıt verdi. 

Türkiye’nin IŞİD’le mücadeledeki kararlı tutumu ve bu alanda uluslararası toplumun çabalarına katkılarının bilindiğini söyleyen Bilgiç şöyle devam etti: “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun etkin bir üyesi olan ülkemiz, DEAŞ ve onun temsil ettiği sapkın zihniyetle mücadelede aktif rol oynamaktadır. Türkiye, bu vesileyle DEAŞ, PKK/PYD/YPG, FETÖ dahil tüm terör örgütlerine karşı aralarında ayrım yapmadan mücadele edilmesi gerektiğini ve bir terör örgütüyle mücadelede bir başka terör örgütüyle ortaklık yapılmasının kabul edilemeyeceğini bir kez daha vurgulamaktadır.”

ABD Başkanı Joe Biden, IŞİD lideri Ebu İbrahim Haşimi el Kureyşi’nin, Suriye’nin Türkiye sınırındaki Atme kasabasında düzenlenen operasyonda ölmesinin ayrıntılarını basın toplantısıyla duyurmuştu. Kureyşi’nin operasyon sırasında kendisini havaya uçurduğunu açıklayan Biden, Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) de teşekkür etmişti. (AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu