Bilim & Teknoloji

Dil sandığımızdan çok daha erken ortaya çıkmış olabilir

Tanınmış İngiliz arkeolog, dillerimizin düşünülenden sekiz kat daha eski olabileceğini gösteren büyük miktarda veri topladı.

İnsanlarda zehirli iğneler, keskin pençeler veya boynuzlar gelişmemiştir. Bunun yerine başparmaklarımız, büyük bir beynimiz ve dilimiz var.

1,5 milyon yıldan fazla bir süre önce ilk insan türleri, avlanma alanlarındaki diğer hayvan türlerinin çoğundan fiziksel olarak çok daha zayıftı. Ancak bugüne kadar ayakta kaldık.

Pek çok araştırmacı bunun, diğer şeylerin yanı sıra, iletişim yoluyla işbirliği yapma yeteneğimizi geliştirmemizden kaynaklanabileceğine inanıyor. Artık araştırmalar dilin bu dönemde ortaya çıkmış olabileceğini öne sürüyor.

Çoğu uzman, uzun bir süre, insanların ilk kez yaklaşık 200.000 yıl önce konuşmaya başladığına inanıyordu. İngiliz arkeolog Steven Mithen’in analizleri bu düşünceyi çürütüyor.

İngiltere’deki Reading Üniversitesi’ne bağlı arkeoloji profesörü, insanların yaklaşık 1,6 milyon yıl önce dil geliştirdiğine dair kanıtlar bulduğuna inanıyor.

Steven Mithen, mevcut çok sayıda arkeolojik, paleoanatomik, dilsel, nörolojik ve genetik veri üzerinde ayrıntılı bir çalışma yürüttü.

Kafatasları ve aletler

Analizlerinde insan beyninin yaklaşık iki milyon yıl önce daha hızlı büyümeye başladığını, hatta 1,5 milyon yıl önce daha da büyük bir oranda büyümeye başladığını görebilmişti.

Beynin bu büyümesiyle eş zamanlı olarak beynin iç yapısında da bir yeniden düzenleme meydana geldi. Daha sonra ön lobda dil üretimi ve anlama ile ilgili alan oluşturuldu.

Beyindeki bu yere Broca’nın merkezi denir.

Homo erektus
Steven Mithen’in analizleri, insanın konuşma yeteneğinin yaklaşık 1,6 milyon yıl önce Homo erectus’ta ortaya çıkmış olabileceğini öne sürüyor. İki ayak üzerinde yürüme yetenekleri geliştikçe ses tellerinin şekli de değişerek konuşmalarına olanak tanımış olabilir.© Tim Evanson/Creative Commons

Steven Mithen, bu konuşma merkezinin, insanın el ve kol hareketleriyle iletişim kurma yeteneğinden sorumlu olan daha önceki yapılardan evrimleşmiş olabileceğine inanıyor.

Aynı zamanda, daha sonraki araştırmaların Broca’nın merkezinin ortaya çıkmasının, cümle kurma için çok önemli olan çalışma belleğinin verimliliğiyle de ilişkili olabileceğini öne sürdüğünü görebiliyordu.

Ayrıca diğer çalışmalar insan kafatasının 1,8 milyon yıl önce önemli ölçüde şekil değiştirdiğini gösterdi. Aynı zamanda ses tellerinin şekli, konumu ve konuşma yeteneğinde de değişiklik meydana getirmiştir.

Arkeolojik bulgular ayrıca insanların iki milyon yıldan biraz daha uzun bir süre önce avlanmaya başladığını ve bunun yaklaşık 1,5 milyon yıl önce hızlandığını gösteriyor.

Bu, dil yoluyla planlama ve koordinasyon yeteneğini geliştirmiş olabilir. Aynı zamanda nesilden nesile aktarılan daha gelişmiş taş aletler de ürettiler.

Tıpkı insanların iklimler ve bölgeler hakkındaki bilgileri aktarması gibi, konuşma da aktarımı kolaylaştırmış olabilir ve 1,4 milyon yıl önce dünyanın büyük bir kolonileşmesinin yolunu açmış olabilir.

Steven Mithen’in sonuçları Dil Bulmacası kitabında yayınlandı .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu