Politika

DGM’lerin sembolü Nusret Demiral öldü

DGM’lerden söz edildiğinde akla gelen ilk isim olan Nusret Demiral, kalp krizi sonucu öldü.

Kürtçe yemin eden DEP milletvekillerine ‘idam’ isteyen, Madımak, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok davalarına bakan eski Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Demiral, kalp krizi geçirerek öldü.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin (DGM) en kritik davalara bakan sembol başsavcısı Nusret Demiral dün sabah, kahvaltıdan sonra geçirdiği kalp krizinin ardından kaldırıldığı hastanede öldü.

DGM’ler denince akla gelen ilk isimlerden olan Demiral, işkenceli sorgulara bizzat katılması, işkencecileri koruma altına alması, odasında eylemci öğrencileri dövmesi gibi iddialar, adliyelerde hala konuşuluyor. Elbette bir soruşturma da geçirmediğinden, bu iddiaların doğruluğunu kanıtlama imkânı da artık yok.

Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’ı idama götüren süreçte sorgularını yapmasıyla da anılıyor.    

Nusret Demiral, Türkiye Birleşik Komünist Partisi liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın, DEP’li milletvekillerinin davaları, Doç. Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Uğur Mumcu cinayetleri ve Madımak katliamı gibi birçok sansasyonel davada savcılık görevini üstlendi. 

“Madımak bir tahrik sonucu oldu” sözleri tepki çeken Nusret Demiral, emekliliğinin ardından siyasete atıldığı 1995’te MHP’yi “Ezan Türkçe okunsun” diyerek ‘baraj altına çekmek’le suçlanıp disiplin kuruluna sevk edildi. Ve ardından siyaseti bıraktı.

Türkiye, Demiral’ı, 80’li yıllardan itibaren tanıdı. Ancak hukuk değil “devlet adına yaptıkları” çok daha öncesinden başlıyor. 1984-1995 yılları arasında yürüttüğü Ankara DGM Başsavcılığı görevi ise tarihe geçmesini sağladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu