Politika

Devlet Bahçeli, daha önce Kürt kimliği üzerinden hedef aldığı Bekir Bozdağ’ın bakanlığına nasıl tepki verecek?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Adalet Bakanı Abdülhamit Gül istifa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdulhamit Gül’ün yerine Bekir Bozdağ’ı atadı. Şimdi gözler geçmişte Bekir Bozdağ ile tartışan MHP lideri Devlet Bahçeli’ye çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Resmi Gazete’deki kararlar gece yarısı yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Adalet Bakanı Abdulhamit Gül istifa etti. Yerine Bekir Bozdağ atandı.

Bekir Bozdağ, Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli ile yaşadığı tartışma ile gündem olmuştu.

Her fırsatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadakatini gösteren Bekir Bozdağ ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında 2018 yılında yaşanan tartışma ise 15 Temmuz’dan sonra kurulan Cumhur İttifakı’nı derinden sarsmıştı.

Ekim 2018’de Danıştay 8.Dairesi’nin “Andımızın okullarda okutulmaması ile ilgili” değişikliği iptal kararı vermişti. Bekir Bozdağ, Danıştay’ın kararını eleştirerek bunun yasalara aykırı olduğunu söylemişti.

Bozdağ, bu açıklamalarının ardından Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli’nin hedefi olmuştu.

Bahçeli, Twitter’dan yaptığı açıklamada Kürt kimliği üzerinden Bekir Bozdağ’ı hedef göstererek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sayın Bozdağ Kürdüm, özgürüm diyebilir. Dilini tutan yoktur. Sus otur yerine diyen de yoktur. Buyursun, mizaç ve meşrebine müzahir değerlendirmesini yapsın. Türk milleti kendisini en güzel ve yüksek mevkilere taşımıştır. Ama kendisi Türk milletini düşürmeyi aklından geçirmesin. PKK’lıyım, bölücüyüm, Kürdistan için çalışırım diyen varsa cezası bellidir, sonuçlarına katlanacaktır. Uyarıyorum, Sayın Bozdağ buna çok dikkat etsin. 81 ilde basın açıklaması yapan malum bir sendikanın başkanı da durum muhasebesi ve özeleştiriyi yapacak milliliği göstersin. Papaz kuş gibi uçar gider yargı kararı denilir. Andımızla ilgili yine yargı karar verir, ne var ki karşı çıkılır. Bunun neresi adil, neresi ahlakidir? Andımız milli kimliğimizin alameti farikalarından birisidir. Sevmeyen varsa sussun, okumayacak varsa kendi işine baksın.”

Erdoğan: “Yol arkadaşımı feda edemem” demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Bahçeli’nin sözlerine AK Parti’nin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada cevap vererek Bozdağ’ın arkasında durmuştu:

“Ben ayrımcı değilim diyeceksin, yıllarca bakanlık yapmış arkadaşımıza bir taraftan hakaret bir taraftan tehdit savuracaksın. Benim bakanımın arkasında bizler varız. Doğrusu bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti gerçekten bir genel başkana yakıştıramadım. Bu çok üzücüydü. Yol arkadaşımı feda edemem. Benim arkadaşımın yakından uzaktan ırkçılıkla alakası yok. Kökeni Kürt olabilir, bu millete hizmet etme aşkını yaşamış bir arkadaşımızdır. Neden hedef saptırıyorsunuz. Bu bakanımızın şehrine ve ülkesine büyük hizmetler yaptığına şahidiz. Hiçbir arkadaşımızın tehdit edilmesine göz yumamayız. Bizim Türklükle bir sıkıntımız yok”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu