Politika

Davutoğlu’ndan Jandarma Komutanı’na tepki: Amedspor’u hedef göstermesi provokasyondur

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Afyonspor-Amedspor karşılaşması öncesi kullandığı ifadelerle gündem olan Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel’e “Terör hiçbir şehrimiz ve kulübümüzle ilişkilendirilemez. Kamu düzenini korumakla sorumlu olan bir yetkilinin Amedspor’u hedef göstermesi provokasyondur” dedi.

Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel’in bugün saat 19.00’da Hes İlaç Afyonspor’la karşı karşıya gelen olan Amedspor’a karşı kullandığı ifadeler gündem oldu.

Müsabaka öncesi Afyonsporlu oyuncuların antrenmanını ziyaret eden Kırgel, “Gönlümüz sizlerle. Sizin işiniz futbol oynamak. Siz de onu gerçekten güzel yapıyorsunuz. Geri kalanı bize bırakın. Gerçekten Afyon’un sizin kazanmanıza ihtiyacı var. Hele hele Mersin’de yaşadığımız o terör eyleminden sonra gönlümden geçeni söylüyorum: Şöyle bir 5-0 eze eze yenerseniz, buradan onları göndeririz” dedi.

Kırgel’in bu sözleri Hes İlaç Afyonspor’un resmi twitter hesabından yayınlandı. Söz konusu paylaşım tepkilerin ardından silindi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Jandarma Komutanı’nın sözlerine Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Terör hiçbir şehrimiz ve kulübümüzle ilişkilendirilemez. Kamu düzenini korumakla sorumlu olan bir yetkilinin Amedspor’u hedef göstermesi provokasyondur. Bu provokasyona kapılmadan maçı centilmence tamamlayan her iki takım oyuncularını ve Afyonlu hemşehrilerimi tebrik ediyorum.”

Amedspor’dan açıklama

Amedspor’un resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kim ırkçılık yapıyor artık #Amedspor üzerinden siyaset yapmayın.

Afyon İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Kırgel, Afyonspor-Amedspor maçı öncesi yaptığı konuşmada, “Mersin’de yaşadığımız terör eyleminden sonra gönlümden geçeni söylüyorum: 5-0. Eze eze yenersiniz, buradan göndeririz.”

Kırgel’in sözleri tepki topladı

AK Parti MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ….Umarım ne söylediğini kulakları duyar bu arkadaşın” diyerek tepkisini dile getirdi.

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen de, Twitter üzerinden, Görevi taraflar arasında tarafsızlık gerektiren bir memurun, bir futbol takımını terörle ilişkilendirmesi ve taraftardan birini tutması hadsizlik ve görevi kötüye kullanma suçudur. Bu partizan hakkında derhal soruşturma açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Diyarbakır Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Av. Zülfü Bozdaş, Amedspor, İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın etiketlediğini twittinde, “Vasat zekası ile vatan müdafası yaptığını sanıyor. Vatan müdafası birilerini ayrıştırarak, ötekileştirerek yapılmaz. Bu yapılan tam anlamıyla provakatörlüktür” dedi.

Kırgel: Maksadımı aştım

Öte yandan Kırgel, tepkilerin ardından yeni bir açıklamada bulunarak sözlerinin maksadını aştığını söyledi.

Kırgel, yaptığı yazılı açıklamada, Afyonkarahisar’da yapılacak Afyonspor-Amedspor maçı öncesi aldıkları tedbir ve önlemlerin denetlenmesi için stadyumda bulunduğu sırada oyuncular ile arasında geçen sohbetin izni ve bilgisi olmaksızın kaydedildiğini belirtti.

Kırgel, şunları kaydetti:

 “Maksadım sporcularımıza devletimizin tüm güvenlik unsurlarının maçın ruhuna yakışır şekilde gerçekleşmesi ve sonuçlanması için görevi başında olduğunu anlatmaktan, sporun ruhuna yakışmayacak herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermemeleri gerektiğini ifade etmekten ve maçla ilgili motivasyonlarını artırma gayretinden ibarettir. Bir futbol karşılaşması üzerine kendi aramızda yaptığımız sohbetin bu noktaya çekilmesinden ve maksadımı aştığını anladığım sözlerimin yanlış anlamalara sebebiyet vermesinden dolayı duyduğum üzüntüyü ifade eder, müsabakanın sporun ruhuna uygun centilmenlik içerisinde geçmesini dilerim.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu