Connect with us

Ortadoğu

Daily, KYB ve KDP’nin habersiz bir anlaşma yaptığını söyledi

Londra merkezli Al-Sharq al-Awsat gazetesi, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) iki partisinin Irak’ın cumhurbaşkanlığı konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu ve partilerin birleşik bir cephe oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Gazete haberde, KDP ve KYB’nin cumhurbaşkanlığı için iki ayrı aday çıkarmayacaklarını, Sünni partilerle birleşik cephe oluşturacaklarını ve ardından taleplerini çerçeveye ileteceklerini söyledi.
Al-Sharq al-Awsat, Erbil ve Bağdat sorunlarının çözümünde birleşik bir duruş sergilemek istediklerini ve cumhurbaşkanlığı için iki ayrı aday açıklamayacaklarını ekledi. 
Üst düzey bir yetkiliden alıntı yapan raporda, KYB ve KDP görüşmelerinde temel değişikliklerin meydana geldiği ve iki tarafın muhtemelen Iraklı taraflarla müzakerelerde ortak bir tavır alacağı, görüşmelerde büyük adımlar atıldığını ve Irak’ın Irak’ta büyük adımlar atıldığını söylemeye devam edeceği belirtildi. iki Kürt partisi cumhurbaşkanlığı anlaşmaları doğrultusunda yapıcı adımlar attı.
Kaynak, KYB’nin önde gelen üyelerinden mevcut Irak cumhurbaşkanı Berham Salih’in adaylığı veya azledilmesi konusunda gazeteye bilgi vermeyi reddetti.

FACEBOOK Yorumları:
Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.