Connect with us

Yaşam

Cumhurbaşkanı’nın Diyarbakır Konuşmasının Kürdceye Simultane Çevirilmesi çağrısı

” Bu kamusal hizmet ile anadili Kürdce dışında başka dili bilmeyen ve buna ek olarak Türkçe dinlerken anlamakta güçlük çeken Kürd vatandaşların Cumhurbaşkanı’nı ilk ağızdan dinlemeleri sağlanmış olacaktır.”

DİERG Direktörü Prof. Dr. Aziz Yağan,  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ekim pazar günü  Diyarbakır’da gerçekleştireceği miting öncesinde  yapacağı miting konuşmasının simultane Kürdceye çevirilmesi yönünde bir çağrı yapıldı. DİERG tarafından yayımlanan konu ile alakalı yazılı açıklama  metninde şu ifadelere yer verildi;

‘’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ekim pazar günü mitingde ve yapacağı açılışlarda konuşmasının simultane Kürdceye çevrilmesi bir kamu hizmetidir. Konuşmaların Kürdceye simultane çevrilmesi ile bir eşik daha aşılmış olacak ve böylece anadili Kürdce olan vatandaşlarca olumlu, anadili Kürdce olmayan vatandaşlarca da sempati ile karşılanacaktır. Bu kamusal hizmet ile anadili Kürdce dışında başka dili bilmeyen ve buna ek olarak Türkçe dinlerken anlamakta güçlük çeken Kürd vatandaşların Cumhurbaşkanı’nı ilk ağızdan dinlemeleri sağlanmış olacaktır.

Eğer isterlerse, görsel ve işitsel medyanın Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarını yine Zazaca ve Kurmancca lehçelerini içeren Kürdceye simultane Latin harfleri ile alt yazı şeklinde yayınlamaları da yine kamusal hizmet olarak değerlendirilebilir.

Her bir siyasi partinin başkanları ve üst yönetiminin de bölgeyi her ziyaretinde kendilerine Kürdce tercümanın eşlik etmesi karşılıklı sağlıklı iletişime yardımcı olacaktır.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) olarak, 2023 yılında başlatılmak üzere, bölgesinde yaşayan Kürdler için Kürdce anadilinde eğitimi, bölgesi dışında yaşayan Kürdler için de seçmeli Kürdce derslerinin zorunlu hale getirilerek okul öncesinden liseye dek en az iki saatlik ders olarak müfredatta yer alması önerimizi tekrar anımsatıyoruz.’’

Aziz Yağan, Prof. Dr.

DİERG Direktörü

Devamı…