Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Antalya Diplomasi Forumu”nun ikinci günündeki temasları kapsamında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü. AA’nın aktardığına göre, Erdoğan’ın konakladığı otelde basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat sürdü.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ile AKP Sözcüsü Ömer Çelik de yer aldı. 

Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, diplomatik temaslar çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile olan ilişkilerini geliştirme yolları ve fırsatlarının yanı sıra işbirliği alanlarının genişletilmesi ve ayrıca ekonomik, ticari ilişkiler ele aldı.

Irak’taki durum ve siyasi sürecin karşılaştığı zorlukların da masaya yatırıldığı görüşmede taraflar, Irak’ta yaşanan siyasi tıkanmanın aşılması için güçlerin ortak anlayışa sahip olması ve yeni kurulacak hükumette tüm bileşenlerin yer almasının önemi üzerinde durdu.

Erbil-Bağdat ilişkileri ve yaşanan sorunlarla ilgili Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin sorunların diyalog yolu ile anayasal çerçevede çözümünü arzuladığını yineledi.

Bölgedeki son durum, terörle mücadele ve güvenlik meselelerinin ele alındığı görüşmede taraflar birlikte çalışmanın önemine, çok yönlü çabalara, barış ve güvenliği koruma konusunda uluslararası çabaların gerekli olduğuna dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu