Kültür & Sanat

Ciwan Haco’dan Avrupa’da yaşayan Kürtlere eleştiri

Kürt sanatçı Ciwan Haco, ”Avrupa’daki Kürtler, kültür konularında kendilerini geliştirmedi, öne çıkmadı ve halklarına bir şey sunmadı.” eleştirisinde bulundu.

Kürt müziğinin önemli isimlerinden Ciwan Haco, Avrupa’da yaşayan Kürleri kendi kültürlerine sahip çıkmamaları nedeniyle eleştirdi.

Duhok’ta düzenlenen festivale katılan ünlü Kürt sanatçı Ciwan Haco Kanal8’in soruların yanıtladı

Kürt sanatçı Ciwan Haco, Kürtlerin partizanlığı bırakıp, Kürt sorununa sahip çıkıp, birlik ve beraberlik için çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

Avrupa’da yaşayan Kürtlerin kendi halkına gerektiği gibi hizmet edip etmedikleri sorusuna ünlü sanatçı “üzülerek” olumsuz cevap verdi.

Avrupa’daki Kürtleri siyasi etkinlikler düzenlediğini hatırlatan Haco, “Tabii bu da önemli” dedi ve “ama” diyerek ardından şöyle devam etti:

“Fakat Avrupa’daki Kürtler, kültür konularında kendilerini geliştirmedi, öne çıkmadı ve halklarına bir şey sunmadı.”

“Arap, Fars ve Türk sanatçıların konserlerine gidiyorlar”

Avrupa’daki ülkelerde 3 milyonu aşkın Kürt’ün yaşadığını ifade eden Ciwan Haco, “Kürt kültür ve sanatı için çok güzel işler yapabilirlerdi. Fakat maalesef güzel ve olumlu adımlar atılmadı. Doğrusu çok güzel bir soru. 3 milyon Kürt var ama Türk, Arap ve Farslıların organize ettiği konserlere gidiyorlar” diye konuştu.

Avrupa’da yaşayan Kürtlerin halklarına kültürel anlamda sundukları güzel bir şeyin olmadığını vurgulayan Ciwan Haco, “Konser verilen mekanlar güzel değil. Mikrofonlarımız bozuk. Onun için Kürtler başkalarının konserlerine gidiyor, Kürt sanatçılarının konserlerine ilgi göstermiyorlar” diye konuştu.

“En derin yaramız budur”

Kürtlerin bu konuda kendilerini sorgulamaları gerektiğine dikkati çeken Ciwan Haco, “Sorun Kürtlerin particilik nedeniyle bölünmüşlüğünden mi kaynaklanıyor” sorusuna şu cevabı verdi:

“Evet… Maalesef en derin yaramız budur. Biz Kürtlerin bu konuları bırakması gerekiyor. Bizim Kürdistani bir meselemiz var. Parti bir şeydir, olması gerekiyor ve olmalıdır da. Ama Kürtlerin ülkeleri Kürdistan’ın, birlik ve beraberliği için bir uzlaşma politikası inşa etmesi gerekiyor. Birbirimizi sevmek lazımıdır bizim için.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu