Politika

CHP’li Öztrak: Nuşirevan Elçi’nin açıklamaları partimizi bağlamaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Nuşirevan Elçi’nin bir televizyon kanalına yaptığı açıklamalara ilişkin, “Sayın Genel Başkan’ımızın, Parti Sözcüsü olarak benim ve grup başkan vekillerimiz dışında her beyan, ancak şahsi görüşleri yansıtır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısıyla ilgili açıklama yaptı.

Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ihracat verilerine ilişkin, “Önceki Cumhurbaşkanlarımızdan, Rahmetli Demirel’in dediği gibi; ‘Başarının anası, babası çoktur. Başarısızlık ise öksüz ve yetimdir.’ Bu sözün haklılığına, bu hafta 2022 dış ticaret rakamları açıklanırken bir kez daha şahit olduk. Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni (TİM) topladı. Dış ticaretin 3 kardeşinden birini seçti. Saatler boyunca 254 milyar dolarlık ihracat rakamıyla övündü. ‘İhracat rekor kırdı’ deyip sahiplendi. Oysa 2022’de sadece ihracat değil; hem ithalat hem de dış ticaret açığı, Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdı. Ama ihracatı sahiplenen Erdoğan, ne 364 milyar doları aşan ithalata ne de 110 milyar doları aşan dış ticaret açığına sahip çıktı. İhracatın nesebi ne kadar sahih ise ithalatın da dış ticaret açığının da nesebi o kadar sahih. Erdoğan, ihracatı sahipleniyor, ithalatı ve dış ticaret açığını, cami avlusuna bırakıp sorumluluktan kaçıyor. Erdoğan sorumlu davransın. İhracatıyla, ithalatıyla, dış ticaret açığıyla, sebep olduklarını sahiplensin. Her şeyden önce son 11 yıldır, 2023 hedefleri içinde söz verdiği 500 milyar dolarlık ihracatın, neden bunun yarısına zar zor geldiğini bir açıklasın. Milletten bir özür dilesin” dedi.

Bunlara artık milletin karnı tok”

Haziran 2015’teki seçimden bu yana Türkiye’de normal şartlarda bir seçim yapılmadığını söyleyen Öztrak, “2016’da hain darbe girişimi, 2017’de tek adam şahsım rejimine giden yolların, OHAL rejimi altında döşenmesi, mühürsüz oy pusulası skandalı, 2018’de ucube rejime geçiş, 2019’da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) eliyle millet iradesine kurulan kumpas, dış müdahaleler ve şimdi, yeni siyasi cinayet ve komplolar. Başka ülkelerden alınan seçim rüşvetleriyle, siyasi kumpaslarla, siyasi cinayetlerle, ortalığı karıştırıp milletin iradesine çökebileceklerini sananlara, koltuğunu böyle koruyacağını umanlara şunu hatırlatırız: Aynı nehirde 2 kez yıkanılmaz. Bu millet, 2015 Haziranı’ndan sonra benzer senaryoları yaşadı. Bunlara artık milletin karnı tok” açıklamasında bulundu.

Nurşirevan Elçi’nin açıklaması

Gazetecilerin sorularıncevaplayan Öztrak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı Nurşirevan Elçi’nin yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve özerklik söylemine ilişkin, “Sayın Genel Başkan’ımızın, Parti Sözcüsü olarak benim ve grup başkan vekillerimiz dışında her beyan, ancak şahsi görüşleri yansıtır. Partimizi hiçbir şekilde bağlamaz. Bu konunun partimizde gündemde olmadığını anladığım kadarıyla ilgili danışman ifade etmiş” dedi. (DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu