Yaşam

CHP’den, İBB’ye açılan ‘terör teftişi’ne tepki

CHP’li birçok isim İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) açılan ‘terör teftişi’ne tepki gösterdi.

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ‘bazı çalışanların terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğuna yönelik iddialar’ gerekçesiyle teftiş başlatmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın belediyeye başlattığı ‘terör teftişi’ hakkında “İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem” dedi.

İmamoğlu, Twitter hesabı üzerinden söz konusu teftişe şu ifadelerle verdi: “‘Hak yemem hakkımı da yedirmem’ dedim. Bugün de diyorum ki; ‘İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem.’ Suçu olanla sonuna kadar birlikte mücadele edelim. Ama şu bilinsin ki; İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek.”

Kılıçdaroğlu: Sen seçimden kaçan birisin, fazla heyecanlanma

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabı üzerinden teftişe tepki gösterdi; Erdoğan’a seslendi: “Saray’daki şahıs, bu aralar yine bir haller oldu sana. İstanbul’da bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun? Beş kişilik amigo takımına güvenme, bu milletin canını yakacak kadar cesareti olanın sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı… Sen seçimden kaçan birisin, fazla heyecanlanma!”

Kaftancıoğlu: Biz çalışacağız siz gideceksiniz

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise Twitter hesabı üzerinden şunları kaydetti: “Unutmayalım ki iktidar her sıkıştığında hep yaptığı gibi yalana, dolana sarılıyor. Terör örgütleriyle iltisaklı arayanlar aynaya baksın diyelim ve konuyu kapatıp işimize gücümüze bakalım.

Özel: 160 PKK’lı kaldı diyordun, şimdi 455 PKK’lı İBB’de çalışıyor diyorsun…

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek Twitter hesabı üzerinden şunları aktardı: “Suç içişleri bakanımız yeni kumpas peşinde. Bu kaçıncı iftira? Boğaziçi öğrencilerine attkların yetmedi sıra İBB çalışanlarına mı geldi? Türkiye’de 160 PKK’lı kaldı diyordun, şimdi 455 PKK’lı İBB’de çalışıyor diyorsun… Kendi açıklaman seni yalanlıyor ama sen utanmıyorsun.”

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden bazılarının terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönündeki iddialarla ilgili özel teftiş başlatıldığını bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada unlar kaydedildi:

  • “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden, 455’inin PKK/KCK, 80’inin DHKP-C, 20’sinin MLKP, 2’sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır.”
  • “Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesinde DİAYDER referansıyla PKK terör örgütü irtibatlı/iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabah saatlerinde “Bir hesaba göre 13 bin 500, bir hesaba göre 15 bin kişiyi işten çıkarıp aralarında terör örgütüyle iltisaklıların da bulunduğu 45 bin kişiyi aldılar.” demişti.

Terör iddialarıyla ilgili İBB Başkanı İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış “Bekledim ki herhalde gelip onları alacaklar İBB’den. Öyle ya, terör örgütü üyesiyse gelip, tutuklayacak bunu. Yalanı konuş, iftirayı at, köşene çekil! Bu arada kimse gelmedi” diyerek, İçişleri Bakanı Soylu’ya tepki göstermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu