Dünya

CENTCOM, IŞİD lideri Kureyşi’nin öldürüldüğünü açıkladı

 ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ebu İbrahim El-Haşimi El-Kureyşi’nin ölümünden sonra IŞİD’in başına geçen Ebu el-Hassan el-Haşimi el-Kureyşi’nin de öldürüldüğünü açıkladı.

CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, yaptığı yazılı açıklamada, “Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin Ekim ortasında ölümü, IŞİD’e bir başka darbe vurdu. Bu operasyon, Suriye Özgür Ordusu tarafından Suriye’nin Dar’a vilayetinde gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Buccino, “IŞİD’in bölge için bir tehdit olmaya devam ettiğini ve müttefikleriyle beraber örgütün kalıcı olarak yenilgisine odaklandıklarını” belirtti.

IŞİD’in ilk lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin yerine geçen Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi ise şubatta ABD özel kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeybatısında düzenlediği bir operasyonda öldürülmüştü.

2014 yılında IŞİD, Irak ve Suriye’deki bazı bölgeleri kontrolü altına almıştı. Irak ordusu ve uluslararası güçlerin IŞİD’e karşı yürüttüğü mücadele sonucunda, 2017 yılında IŞİD Irak’taki kontrolünü kaybetmişti. 2019 yılında da Suriye’de IŞİD’e karşı zafer kazanılmıştı. Ancak uzmanlar, her iki ülkede de IŞİD hücrelerinin hâlâ aktif olduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu