Ortadoğu

Büyük Eylül Devrimi’nin yıl dönümünde liderlerden mesajlar

Güney Kürdistan’da Mela Mustafa Barzani öncülüğünde gelişen Eylül Devrimi’nin 61’inci yıl dönümü vesilesiyle Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani birer mesaj yayınladı.

Mesud Barzani mesajında, “Kürdistan halkının tamamını kapsayan bu devrime toplumun tüm sınıf ve tabakaları, halkın ulusal mücadelesi ve demokrasi talebi adına katılım gösterdi” ifadesini kullandı.

Kürdistan’ın tüm ulusal ve dini bileşenlerinin de Kürtlere omuz omuza, Ölümüz Barzani liderliğinde zulüm ve işgalciliğe karşı mücadele ettiğini vurgulayan Başkan Barzani, “Eylül Devrimi, Kürdistan halkının irade ve özgüveninin ortaya çıkaran bir devrimdi ve Kürdistan halkının zorbalığa karşı aralıksız süren mücadele ve duruşu açısından sağlam bir temel ve örgütlenme sağladı” diye ekledi.

Başkan Barzani mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Eylül Devrimi, yüce değerleri ve liderliği, Peşmergesi ve tabanının ısrarcılığı ve direnişiyle Kürdistan halkının meşru davasının büyük adımlarla ileriye taşınmasını ve Kürdistan halkının diğer mücadele aşamaları için güç kaynağı olmasını sağladı. Ayrıca Kürdistan’ın diğer parçalarındaki mücadelecileri için ilham kaynağı oldu.

Büyük Eylül Devrimi’nin 61’inci yıldönümünde, yorulmak bilmeyen anneler ve kadınların, Peşmergelerin, mücadelecilerin, kahramanların ve bu ulusal gururda yer alanların rolüne saygı duyuyorum. Gerek Eylül Devrimi’nde şehit olanalar gerek şu an hayatta olmayanlar ve devrimde yer alanlar ve hayatta olan gururlu kahramanlara saygılarımı sunuyorum. O kahramanlar milletleri için bir tarih yazdı ve hepimiz için gurur kaynağı oldular.”

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani de Eylül Devrimi’nin 61’inci yıl dönümünde bir mesaj yayınladı.

Neçirvan Barzani, Eylül Devrimi’nin yıldönümüne ilişkin bir mesajında, “Eylül Devrimi, Kürdistan halkının ulusal kimliğinin geri dönüşüdür” dedi.

Neçirvan Barzani mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Büyük Eylül Devrimi’nin 61’inci yıldönümünde devrimin ulusal lideri Ölümsüz Mustafa Barzani’yi, yoldaşlarını, halkının ve ülkesinin özgürlüğü için canlarını feda eden tüm kahramanları saygıyla anıyorum. Onurlu şehit ailelerine ve devrimin zor günlerinde sadakatle mücadele ve hizmet eden tüm Peşmerge ve devrimcilere selam olsun.”

Eylül Devrimi’nin Kürdistan halkının ulusal kimliğinin geri dönüşü olduğunu vurgulayan Neçirvan Barzani, “Eylül Devrimi, herkesi birleştirerek bir araya getiren, tüm sınıf ve bileşenlerin devrimidir. Kürdistan ve bölge halkı, tarihinin en zor zamanlarından birinde, düşmanla çelikten irade ve inançla mücadele etti. Eylül Devrimi, Irak devletini Kürdistan halkının haklarını tanımaya ve gelecekteki tüm kazanımların temeli olmaya zorladı. Devrim, Kürdistan halkı arasında daha fazla hoşgörü, ortak mücadele ve daha büyük birlik için bir fırsat yarattı” ifadelerine yer verdi.

Mesajının devamında, birlik ve ortak çalışmaya vurgu yapan Neçirvan Barzani şunları kaydetti:

“Eylül Devrimi, hiçbir askeri gücün Kürdistan halkının yaşam ve özgürlük iradesini kıramayacağını dostlar ve düşmanlar ile tüm dünyaya gösterdi. Devrimin başarısının sırrı ve gücü, Kürdistan halkının tüm bileşenlerinin birliğiydi. Bu nedenle bu anmada, Kürdistan’ın tüm bileşenleri, siyasi güçleri arasında birlik, kardeşlik ve ortak çalışmaya vurgu yapıyoruz. Bu aynı zamanda Kürdistan Bölgesi’nin haklarını ve anayasal kazanımlarını korumayı ve federal sistemin geleceğini güçlendirmenin tek yolu budur.”

Eylül Devriminin yıldönümü vesilesiyle bir mesaj da Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani yayınladı.

Başbakan Mesrur Barzani Eylül Devrimi’nin 61. yıldönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda, Ölümsüz Mela Mustafa Barzani önderliğindeki devrimin tüm etnik ve dini topluluklar dahil olmak üzere Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm insanların devrimi olduğunu söyledi.

 “Kürt halkının direnişi sayesinde düşman Kürdistan halkının bazı meşru ulusal haklarını tanımak zorunda kaldı” diyen Mesrur Barzani mesajında Eylül Devrimi’nin en büyük mirasının “Bölgesel ayaklanma ve mücadelenin Kürdistan genelinde bir ulusal devrime dönüşmesi ve tüm Kürtler açısından tarihi bir dönüm noktası olduğunu, ulusal duyguların yaratılmasında önemli rol oynadığını” olduğunu dile getirdi.

Başbakan mesajının devamında, Kürt halkının on yıllardır mücadelesi ve fedakarlığı sonucunda  elde edilen anayasal hakları ve ulusal kazanımları korumak için Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi tarafların bilriğine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Başbakan Eylül Devrimi’nin yıl dönümü Kürt halkının büyük devrimine katılan vesilesiyle tüm Peşmergeleri ve mücadelede yer alanları andı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu