Dünya

BM, Rusya’yı İnsan Hakları Konseyi üyeliğinden çıkardı

BM Genel Kurulu, Rusya’yı İnsan Hakları Konseyi üyeliğinden çıkardı. Karara 93 ülke destek verirken, 24 ülke karşı çıktı, 58 ülke ise çekimser kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, yaklaşık altı hafta önce Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğini iptal etti. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere’nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin ortak imzası ile Genel Kurul’a getirilen karar tasarısının oylamasında, Rusya’nın ihracı yönünde 93 oy çıkarken, 24 ülke karşı oy kullandı. 58 ülke ise çekimser kaldı. Böylece, kararın çıkması için gerekli olan üçte ikilik çoğunluk, çekimser oylar sayılmadığı için sağlanmış oldu.

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu G7 ülkeleri, oylamadan önce yaptıkları ortak açıklamada, “Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğinden çıkarılmasının zamanının geldiğine inanıyoruz” demişti.

Bu kararın ardından üyeliği, her ne kadar Konsey’deki görev süresinin sonuna dek devam edecek olsa da Rusya, bu üyeliğin getirdiği haklardan yararlanamayacak. Örneğin Rusya’nın temsilcisi bundan böyle gözlemci olarak dahi İnsan Hakları Konseyi’nin oturumlarına iştirak edemeyecek.

BM İnsan Hakları Konseyi 2006 yılında BM İnsan Hakları Komisyonu’nun halefi olarak kurulmuştu. Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan Konsey, Genel Kurul’a bağlı bir alt organ olarak görev yapıyor. Her biri üç yıllığına seçilen 47 üyesi bulunan İnsan Hakları Konseyi’ne Rusya, son olarak 2020 yılında yeniden seçilmişti.

BM İnsan Hakları Konseyi’ne seçilen bir ülkenin üyeliği, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda üçte iki çoğunlukla askıya alınabiliyor.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin kararları, “tavsiye” niteliği taşıyor ve yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya, oylama öncesi yaptığı konuşmada, İnsan Hakları Konseyi’ni Titanik’e benzeterek, konseyin ancak Rusya’nın üyeliğinin askıya alınmasıyla batmaktan kurtarılabileceğini söyledi.

AA’nın haberine göre Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Gennady Kuzmin ise BM üyesi ülkelere söz konusu adıma karşı çıkması çağrısı yaparak, ”Bize yönelik asılsız iddiaları reddediyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu