Dünya

BM Güvenlik Konseyi Ukrayna gündemiyle acil toplandı

BM Güvenlik Konseyi, Rusya-Ukrayna krizini görüşmek üzere acil toplandı. Ancak dönem başkanı Rusya olduğu için toplantıdan herhangi bir karar çıkmayacağı öngörülüyor.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki iki bölgenin bağımsızlığını tanıması ve karşılıklı açıklamaların ardından Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bugün acil toplanma kararı aldı.

Ukrayna’nın talebi üzerine konsey üyeleri New York yerel saati ile pazartesi akşam 21.00’de (Türkiye saati ile bugün 05.00) acil toplanarak Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını tanımasını görüşmeye başladı.

Konseyin 8 üyesi ABD, İngiltere, Fransa, İrlanda, Norveç, Meksika, Brezilya ve Arnavutluk’un toplantının yapılmasını desteklediği belirtiliyor.

Bu ay BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını yürüten Rusya’nın belirtilen saatte yapılması için toplantıyı programa aldığı ancak Rusya’nın daimi üye olarak elinde veto yetkisi olduğu için toplantıda herhangi bir adım atılmasının veya herhangi bir açıklama yapılmasının beklenmediği kaydediliyor. (AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu