Kültür & Sanat

Bitlis’te çekilen “Madak Belgeseli” iki ülkeden daha ödül aldı

Bitlis Eren Üniversitesinin (BEÜ) katkılarıyla, insan ve hayvan sevgisini anlatmanın yanı sıra kentin kültürel zenginliklerini tanıtmak amacıyla hazırlanan “Madak” adlı belgesel Hindistan ve Kanada’dan ödül aldı.

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Benek’in yönetmenliğini yaptığı 32 dakikalık belgeselin çekimleri, ocak ve şubatta Güroymak İlçesi Budaklı köyünde gerçekleşti.

Soğuk havada Budaklı Kaplıcası’na giren mandalar ile insan ve hayvan sevgisinin ele alındığı belgeselde, 3 kuşaktır manda yetiştiriciliği yapan Erbay ailesinin hikayesi anlatıldı.

Hindistan’da Gully Uluslararası Film Festivali’nde en iyi belgesel yönetmeni “Best Of Director Documentary” ödülünü alırken, Kanada’da Alternatif Uluslararası Film Festivali’nde ise en iyi belgesel adayı “Best Of Documentary Nominee” seçildi.

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Benek’in yönetmenliğini yaptığı 32 dakikalık belgeselin çekimleri, ocak ve şubat aylarında Budaklı köyünde gerçekleşti.

Soğuk havada Budaklı Kaplıcası’na giren mandalar ile insan ve hayvan sevgisinin ele alındığı belgeselde, 3 kuşaktır manda yetiştiriciliği yapan Erbay ailesinin hikayesi anlatıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Sedat Benek, “Madak Belgeselimiz, Hindistan’da düzenlenmekte olan Gully Uluslararası Film Festivali’nde en iyi belgesel yönetmeni ‘Best Of Director Documentary’ ödülünü alırken, Kanada’da düzenlenmekte olan Alternatif Uluslararası Film Festivali’nde ise en iyi belgesel adayı ‘Best Of Documentary Nominee’ seçildi. Yönetmenliğini üstlendiğim Madak belgeselinin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.” diye konuştu

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ise belgeselin, yapılan uluslararası festivallerde karşılık bulduğunu söyledi.

Elmastaş, “Bitlis, manda yetiştiriciliğinde Türkiye’de 5’nci sırada yer alan önemli illerden biri. Bitlis’te de mandaların çoğunluğu Güroymak’ta bulunuyor. Bu potansiyelden dolayı farkındalık oluşturmak istedik. Bunu tanıtmak için üniversitemizin desteğiyle Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Benek hocamızın yönetmenliğinde belgesel çekildi. Bitlis’te manda ürünlerinden istifade ediliyor. Bu belgeselle manda ürünlerine rağbetin ve katma değerin daha fazla artmasını istiyoruz.” dedi. (İLKHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu