Dünya

Birleşmiş Milletler’den Rusya kararı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını kınayan karar tasarısı 5’e karşı 141 oyla kabul edilirken, 34 ülke çekimser oy kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını kınayan karar tasarısı oylandı. 

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 7’inci gününde devam ederken, Birleşmiş Milletler (BM) Rusya’yı kınadı. BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını kınayan karar tasarısı 5’e karşı 141 oyla kabul edilirken, 35 ülke ise çekimser kaldı. Rusya, Belarus, Suriye, Kuzey Kore ve Eritre tasarıya “hayır” oyu verdi. Bolivya, İran, Irak, Güney Sudan, Vietnam, Çin ve Hindistan dahil 34 ülke çekimser oy kullandı. Bu arada bazı ülkelerin oylamaya katılmadıkları dikkat çekti. Azerbaycan, Venezüela, Fas, Burkina Faso, Etiyopya, Türkmenistan ve Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu 13 ülkenin temsilcileri oturuma girmedi. Oylamanın sonucu Genel Kurul’da ayakta alkışlandı.

Alınan karar yasal olarak bağlayıcı olmazken, Rusya’ya küresel bir siyasi baskı anlamına geliyor. Kararda, “Rusya Federasyonu’nun tüm askeri güçlerini uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki Ukrayna topraklarından derhal, tamamen ve koşulsuz olarak geri çekmesi talep ediliyor” ifadelerine yer verildi.

Rusya Federasyonu’nun Avrupa Konseyi’ne üyeliğini askıya alma oylamasında çekimser kalan Türkiye bu kez Karadeniz komşusunun kınanması yönünde tutum aldı.

Türkiye’den başka 141 ülke olumlu oy kullanarak Rusya’nın kınanmasını sağladı. Fransa, İtalya, Portekiz, Almanya, ABD, Japonya, Afganistan, Arnavutluk, Sırbistan gibi ülkeler de Rusya’yı kınayan tarafta yer aldı. 

Ülkelerin söz konusu karar verdikleri oylar şöyle: 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından lehte oy veren ülkelere teşekkür mesajı yayınladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu