Ortadoğu

Birleşmiş Milletler: IŞİD Musul’da kimyasal silah kullandı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı, IŞİD’in Musul’da yasaklı kimyasal silahlardan olan hardal gazını kullandığını açıkladı.

Irak yarı resmi gazetesi el-Sabah’a konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı ve Terör Örgütü IŞİD Tarafından İşlenen Suçlara İlişkin Hesap Verebilirlik Uluslararası Soruşturma Ekibi Başkanı Christian Richard, yaptıkları inceleme ve araştırmalar sonrası, IŞİD’in Musul kentinde sivillere karşı başta hardal gazı olmak üzere kimyasal silahlar kullandığını tespit ettiklerini söyledi.

Christian Richard, “IŞİD bunu gelişigüzel yapmış değil. Tam tersine, uzman kişiler aracılığıyla Musul Üniversitesi’nin araç gereçlerini kullanarak kimyasal silah üretmiş. Terör örgütü IŞİD’in Musul’da kullandığı kimyasal silahlarla ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Bu, örgütün işlediği suçlardan biri” dedi.

IŞİD’in 2014 yılında Selahaddin vilayetinin merkezi Tikrit’teki Spyker Üssü’nde yüzlerce kişiyi kurşuna dizerek infaz ettiği ve kamuoyunda Spyker Katliamı olarak bilinen olayla ilgili ise Richard, BM ekiplerinin belge toplamaya devam ettiğini ifade etti.

BM yetkilisi, IŞİD’le ilgili diğer ülkelerde yürütülen soruşturmalara da destek verdiklerini kaydetti.

Christian Richard, toplu mezarların belgelendirilmesi konusunda da Iraklı taraflara yardım ettiklerini ve bunların da IŞİD’in işlediği suçlarla ilgili toplanan belgelerin bir bölümünü oluşturduğunu dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu