Sağlık

Bir çocuğun beynine epilepsi cihazı takıldı

Britanya’da nöbetlerini kontrol etmek amacıyla epilepsi hastası 13 yaşındaki bir çocuğun beynine çip yerleştirildi.

BBC‘nin haberine göre hastalığı üç yaşında başlayan Oran Knowlson’ın günde 20-100 arası nöbet geçiriyordu. Oran’a şimdiye kadar sadece ilaç tedavisi uygulandı.

Epilepsi nöbetleri beyindeki anormal elektriksel aktivite patlamalarıyla tetikleniyor. Beyne yerleştirilen sabit bir akım yayan nöröstimülatör cihazı, anormal sinyalleri engellemeyi veya bozmayı amaçlıyor.

Geçen ekimde Londra’da yapılan bir ameliyatla Oran’ın beynine iki elektrot yerleştirildi. Elektrik sinyalleri gönderen cihaz, gündüz nöbetlerini yüzde 80 oranında azalttı.

Oran, epilepsi dışında otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalıklarından da muzdarip. Annesi Justine’e göre Oran’ı en çok engelleyen hastalığıysa epilepsi:

“Üç yaşında oldukça zeki bir çocuğum vardı ve nöbetleri başladıktan sonraki birkaç ay içinde hızla kötüleşti ve birçok becerisini kaybetti.”

Oran’ın beynine yerleştirilen çip, şiddetli epilepside derin beyin stimülasyonunun güvenliğini ve etkinliğini değerlendiren bir epilepsi deneme projesinin parçası.

Great Ormond Street Hastanesi, Oxford Üniversitesi, Londra Üniversitesi projenin yürütücüleri arasında yer alıyor.

Daha önce göğüsten beyne kablolarla yerleştirilen cihaz için Beyin Cerrahı Martin Tisdall ilgili şöyle konuştu:

“Bu çalışma, derin beyin stimülasyonunun bu ciddi epilepsi türü için etkili bir tedavi olup olmadığını belirlememize olanak tanıyor ve aynı zamanda özellikle çocuklarda yararlı olan yeni bir cihaz tipini de araştırıyor çünkü implant göğüste değil kafatasında. Bunun potansiyel komplikasyonları azaltacağını umuyoruz.”

Proje ekibi gelecekte nöbetler gerçekleşmek üzereyken onları engellemeyi ve nörostimülatörün beyin aktivitesindeki değişikliklere gerçek zamanlı tepki vermesini sağlamayı planlıyor.

Tedavi sonrası binicilik dersleri alan Oran nörostimülatör açıkken bunu hissedemiyor. Televizyon izlemek vb. şeylerle uğraşırken cihazı her gün kablosuz kulaklıklar aracılığıyla şarj ediyor.

Annesi, ameliyatın ardından Oran’ın epilepsisinde büyük bir iyileşme olduğunu, gün içinde bayılma nöbeti geçirmediğini belirtti.

Yürütülen proje kapsamında epilepsinin ‘Lennox-Gastaut Sendromu’na sahip üç çocuğa daha derin beyin nörostimülatörü takılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu