Bilim & Teknoloji

Bill Gates: 5 yıl içinde herkesin yapay zekâ kişisel asistanı olacak

Dünyanın en zengin insanlarından olan ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates’e göre herkesin beş yıl içinde yapay zeka destekli bir kişisel asistanı olacak.

Gates, blog yazısında, artık yapay zekanın giderek daha yaygın hale gelmesiyle birlikte geleceğe yönelik bazı tahminlerini paylaştı.  

Gates’e göre önümüzdeki beş yıl içinde ister ofiste ister dışarıda işlerinizi yürütürken farklı uygulamalar kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Bunun yerine telefonunuza veya bilgisayarınıza ne yapmak istediğinizi söyleyeceksiniz ve o da isteğinizi yerine getirebilecek.

Gates, “Yakın gelecekte herkes, günümüz teknolojisinin çok ötesinde yapay zekayla desteklenen bir kişisel asistana sahip olabilecek” diyor.

Gates, Artık yazılım ve işletim sistemleriyle uğraşmak yok “Windows, MacOS veya Linux kullanıyor musunuz? iOS mu yoksa Android mi? Bugün bunlar anlamlı seçimler gibi görünüyor, ancak 5 yıl sonra hiçbirimiz bunların hiçbirini umursamayacağız. Çünkü aracılarımız işletim sistemi veya platform olarak işlev görecek. Bugün e-posta yazmak istiyorsanız Gmail’i veya Outlook’u açabilirsiniz.” “Bir belge oluşturmak istiyorsanız Microsoft Word veya Google Dokümanlar’ı açabilirsiniz. Ancak bundan 5 yıl sonra bunların hiçbirini yapmayacaksınız.” “Farklı görevler için farklı uygulamalar kullanmanıza gerek kalmayacak. Cihazınıza günlük dilde ne yapmak istediğinizi basitçe söyleyeceksiniz. Ve onunla ne kadar bilgi paylaşmayı seçtiğinize bağlı olarak yazılım kişisel olarak yanıt verebilecek çünkü hayatınıza dair zengin bir anlayışa sahip olacak.”

Gates, sizin hakkınızdaki bilgilere dayanarak verdiğiniz görevleri yerine getirebilecek yazılımı ‘temsilci’ olarak adlandırıyor: “Temsilciler yalnızca herkesin bilgisayarlarla etkileşimini değiştirmeyecek. Ayrıca yazılım endüstrisini de alt üst edecekler ve komut yazmaktan simgelere dokunmaya başladığımızdan bu yana bilişimde en büyük devrimi gerçekleştirecekler.”

Temsilciler hakkınızda ne kadar çok şey bilirlerse, ihtiyaçlarınızı o kadar önceden tahmin edebilir ve istediğiniz konuda size yardımcı olabilirler: “Siz istemeden önce önerilerde bulunabiliyorlar. Zamanla gelişiyorlar çünkü faaliyetlerinizi hatırlıyor ve davranışlarınızdaki niyet ve kalıpları fark ediyorlar. Bu bilgilere dayanarak, ihtiyacınız olduğunu düşündükleri şeyi sağlamayı teklif ediyorlar, ancak nihai kararları her zaman siz vereceksiniz.”

Gates yazısında, yapay zekanın sağlık sektörü, eğitim, üretkenlik, eğlence ve daha fazlasını nasıl dönüştüreceğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu