Sağlık

Bilim insanları, COVID-19 aşısı kullanarak mpox’a karşı pozitif bağışıklık tepkisi bildirdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kanser araştırma ve tedavi kuruluşlarından biri olan City of Hope’taki bilim adamları, Communications Medicine’de yayınlanan araştırmaya göre kuruluşun Los Angeles kampüsünde geliştirilen bir COVID-19 aşısının mpox’a karşı da koruma sağladığını gösteriyor .

Aşı, Hematoloji ve Hematopoetik Hücre Transplantasyonu Bölümü’nde Umut Şehri profesörü ve Hematolojik Maligniteler Araştırma Enstitüsü üyesi olan Ph.D. Don J. Diamond’ın laboratuvarında geliştirildi.

City of Hope’taki aşı uzmanları tarafından yürütülen araştırmada, yeni bir COVID-19 aşı adayının (COH04S1), mpox (eski adıyla maymun çiçeği) virüsüne karşı da güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığı bulundu. COH04S1 alan insanlar ve insan olmayan primatlar, piyasadaki tek Gıda ve İlaç İdaresi onaylı çiçek hastalığı/mpox aşısı JYNNEOS tarafından mpox’a karşı aşılanan kişilere benzer bir mpox virüsü (MPXV) çapraz reaktif antikor tepkisi oluşturdu.

Yazarlar, ilgili bir fare modelinde ayrıca yeni COVID-19 aşısının, son 2022-2023 küresel mpox salgınına neden olan mpox virüsü türüne karşı koruma sağladığını da gösterdi. COH04S1, tek bir enjeksiyonla COVID-19 ve mpox’a karşı aşılama için yeni bir araç temsil edebilir. COH04S1, COVID-19 ve mpox için Geovax laboratuvarlarına (NASDAQ: GOVX) lisanslıdır.

2020 yılında City of Hope’taki araştırmacılar, JYNNEOS aşısında kullanılan formla neredeyse aynı olan, yüksek oranda zayıflatılmış modifiye aşı Ankara (MVA) vektörünün tamamen sentetik bir platformunu geliştirdi. MVA, vücudun bir virüsle nasıl savaşacağını anlamasına yardımcı olan genleri hücrelere aktarmak için kullanılan bir tür çiçek virüsü türüdür. Bilim insanları, MVA’nın hemen hemen aynı kopyasını oluşturdular ve bunu, şu anda Faz 2 klinik deneylerinde olan ve klinik açıdan en gelişmiş MVA tabanlı COVID-19 aşısını temsil eden çok antijenli bir COVID-19 aşısı yapmak için kullandılar.

Aşı çiçek virüsü kopyası kullandığından ekip, aşının mpox’a karşı da koruma sağlayıp sağlamadığını görmek istedi ve öyle olduğunu buldu. Aslında, COH04S1 veya sadece sentetik MVA ile aşılanan farelerin her ikisinin de küresel olarak dolaşan bir mpox türüne maruz kaldıktan sonra akciğer enfeksiyonundan korunduğunu buldular; bu da sentetik MVA’nın doğal MVA ile hemen hemen aynı özellikleri paylaştığını kanıtladı.

Mpox şu anda acil bir durum olmasa da dünya çapında çeşitli bölgelerde (Afrika ve Asya) yeniden ortaya çıkıyor ve gelecekte pandemik potansiyeli olan diğer poxvirüs türleri ortaya çıkabilir. COH04S1 aşısı, farklı çiçek virüsü türlerine karşı koruma sağlayabilecek olup, COVID-19 ve mpox hastalığına karşı etkili olabilecek ikili bir aşı olarak kullanılma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, temel aşı tasarımı değiştirilebildiğinden, aşıların diğer bulaşıcı hastalık endikasyonlarına yönelik yapıldığı ancak her zaman mpox’a karşı arka plan korumasını içerdiği birden fazla uygulama olabilir.

Araştırmacılar ayrıca COH04S1’in büyük bir salgın veya aşı kıtlığı durumunda JYNNEOS’a alternatif olarak hizmet edebileceğine inanıyor çünkü viral vektör aşı üretiminin hızlı bir şekilde arttırılması zor. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler mpox enfeksiyonu semptomlarına karşı daha duyarlıdır. COH04S1, hematopoietik hücre nakli alıcılarında güvenli bir şekilde test edilmiş sentetik MVA vektörünü kullandığından, bu popülasyon ve HIV ve kanserle yaşayan insanlar gibi bağışıklık sistemi zayıflamış diğer popülasyonlar için de çok ihtiyaç duyulan bir seçenek olarak hizmet edebilir.

Araştırma ekibi, JYNNEOS’a alternatif olarak COH04S1’i geliştirme planlarıyla aktif olarak ilerlemeye devam ediyor ve şu anda onu aşılar için bir hücre hattında üretiyor. Ayrıca yanıt oranları ve mekanizmalarında farklılıklar olup olmadığını görmek için COH04S1 ve JYNNEOS’un doğrudan karşılaştırmasını yapacak bir klinik araştırma geliştirmek istiyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu