Dünya

Biden’a göre Putin Ukrayna’yı işgal etmeye hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde korkunç bir bedel ödeyeceğini ve yıkıcı ekonomik sonuçlarla karşılaşacağını söylediğini dile getirdi.

Düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edip etmeyeceğine dair sorusuna Biden, “Tahminim yakın zamanda harekete geçecek, bir şey yapmak zorunda” dedi.

Biden, “Batı’yı, ABD’yi ve NATO’yu test edeceğini düşünüyor muyum? Evet, bence bunu yapacak” yanıtını Verdi.

ABD’li lider Putin’in bu hareketinden ötürü pişman olacağını da dile getirerek, “Bu yüzden ciddi bir bedel ödeyeceğini düşünüyorum. Bunu yaptığı için pişman olacak” sözlerini sarf etti.

Biden, Putin’in geniş çaplı bir savaşa girişmek istemediğini, bu yüzden küçük bir alanı işgal edeceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Geçen hafta Putin’le iki saatlik bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Biden, Rusya liderine, Ukrayna’ya yönelik bir harekat olması halinde Rusya’nın dünyadaki konumunun ‘önemli ölçüde değişeceğini’ de net bir biçimde söylediğini aktardı.

Biden’ın Rusya’nın işgal edeceği alana bağlı olarak yaptırımların büyüklüğünün değişeceğini söylemesi, küçük bir alanın işgal edilmesine göz mü yumulacak sorusunun ortaya çıkmasına neden oldu.

Bunun üzerine Beyaz Saray’dan Putin’in sözlerine açıklık getiren bir açıklama yayımlanarak Rusya’nın herhangi bir şekilde Ukrayna’nın sınırlarını geçmesi takdirinde ‘ciddi bir misilleme ile karşılaşacağı’ aktarıldı.

Rusya ise işgal edeceği iddialarını reddediyor.

Rusya’nın Ukrayna sınırına 100 bin askerini konuşladığı tahmin ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna’ya gitti

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Moskova’ya ”diplomatik ve barışçıl bir yol seçmesi” çağrısında bulundu.

Ukrayna hükümetine destek için gittiği Kiev’de açıklamalar yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ”Umarım diplomatik ve barışçıl bir yolda kalabiliriz. Ama sonuçta karar Başkan Putin’e ait” diyerek ekledi:

“Rusya bölgeye herhangi bir provokasyon ya da sebep olmadan asker yığıyor. Bu gücü ani bir kararla artırma yönünde planları olduğunu biliyoruz, bu da Başkan Putin’e Ukrayna’ya yönelik hızla agresif bir adım atma kapasitesi sağlıyor.”

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise, Ukrayna sınırındaki gerilimin sorumlusunun “Bölgede uçuşlarını artıran NATO uçakları olduğunu” savundu.

Blinken’ın Ukrayna’daki temaslarının ardından Berlin’de Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanları, Cuma günü de Cenevre’de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya gelmesi bekleniyor.

Rusya daha önce defalarca komşusu Ukrayna’yı işgal etme planı olmadığını duyurmuştu. Ancak üst düzey ABD’li yetkililer, Moskova’nın ”her an” saldırıya geçebileceğini savunuyor.

Rusya, ortak tatbikat için Belarus’a da asker gönderdiğini açıklamıştı.

Blinken’ın ziyareti öncesinde ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Cenevre’deki görüşmelerde Lavrov’a bir ‘diplomatik çıkış yolu’ önerilebileceğini söyledi. Beyaz Saray da her seçeneğin masada olduğunu açıkladı.

Rus askerleri
Fotoğraf altı yazısı,Rusya ve Belarus askerleri ortak tatbikat yapıyor.

Rusya daha önce Batılı hükümetlerden bir dizi talepte bulunmuştu. Bunlar arasında Ukrayna’nın NATO üye olmaması ve Polonya dahil ittifaka üye ülkelerdeki faaliyetlerin sınırlandırılması da var.

Batılı ülkelerle Rusya arasında geçen hafta yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Ukrayna Savunma Bakanı: Ortalık kan gölüne döner

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ise Batılı ülkere derhal Moskova’ya yaptırım uygulamaya başlamaları çağrısında bulundu.

BBC’nin HardTalk programına konuşan Reznikov, Rusya’nın işgalinin “ortalığı kan gölüne çevireceğini” ve Avrupa için yeni bir mülteci krizinin patlak vereceğini söyledi.

G7 ülkelerinden Rusya’ya, “işgalin yıkıcı sonuçları olur” mesajı

Bu arada İngiltere’de bir araya gelen G7 ülkelerinin dışişleri bakanları da Rusya’ya aynı mesajı gönderdi.

Dünyanın en varlıklı 7 demokratik ülkesini bir araya getiren grubun dışişleri bakanları, İngiltere’nin Liverpool kentindeki görüşmenin ardından yaptıkları ortak açıklamada, herhangi bir müdahalenin korkunç sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu.

G7 dışişleri bakanları, Moskova’yı müzakere masasına geri dönmeye çağırdı.

Reuters’ın haberine göre, G7 maliye bakanları da pazartesi günü sanal toplantı çerçevesinde bir araya gelecek.

Yetkililer, enflasyon ve ekonomik endişeleri görüşecek bakanların, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bir adımı halinde uygulanacak olası yaptırımları da ele alacaklarını kaydetti.

Ukrayna da, Rusya’yı olası bir geniş çaplı askeri saldırıya hazırlanmak için on binlerce askeri sınırına yığmakla suçladı.

Rusya ise herhangi bir saldırı planladığı iddiasını reddediyor ve Kiev’le Washington’u, istikrarsızlaştırıcı davranışlarda bulunmakla suçluyor.

G7 dışişleri bakanlarının toplantısı, Çin’in askeri ve ekonomik hedefleri, İran’la nükleer müzakerelerin başarısız olma ihtimali ve Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığdığı bir döneme denk geliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu