Connect with us

Dünya

Biden: Ukrayna’ya Amerikan askeri gönderirsek dünya savaşı çıkar

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna krizine ilişkin soruları yanıtladı.

Başkan Joe Biden, NBC News televizyonundan Lester Holt’un sorularını yanıtladı. Bir kısmı Perşembe akşamı yayınlanan röportajda Biden, Ukrayna’daki Amerikalılar’ın ülkeyi derhal terk etmesi gerektiğini söyledi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda buradaki Amerikalılar’ı tahliye etmek için asker göndermeyeceğini ekledi.

Söz konusu olanın bir terör örgütü değil, dünyanın en büyük ordularından biri olduğunu belirten Biden işlerin hızla çığrından çıkabileceğini kaydetti.

Holt’un ABD’nin hangi senaryoda Ukrayna’dan kaçan Amerikalılar’ı kurtarmak için asker göndereceği sorusuna Biden, ‘‘Hiçbir senaryoda’’ yanıtını verdi ve ‘‘Amerikalılarla Ruslar birbirine ateş açarsa bu dünya savaşına yol açar’’ dedi. Biden, ‘‘Şu an dünya her zamankinden çok farklı bir noktada’’ diye konuştu.

Ukrayna’yı terk edin uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı da Perşembe günü yayınladığı bir uyarıda Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri müdahale riskinin artması nedeniyle Ukrayna’daki Amerikalılar’a derhal ülkeden ayrılmaları çağrısı yaptı.

Açıklamada ‘‘Artan Rus askeri harekatı riski nedeniyle Ukrayna’ya seyahat etmeyin. Ukrayna’da bulunanlar derhal ticari ya da özel araçlarla ülkeyi terk etmeli’’ denildi. Olası bir saldırı durumunda konsolosluğun ABD vatandaşlarının ülkeden çıkışına yardım etmek gibi faaliyetlerinin de etkilenebileceği belirtildi. Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker konuşlandıran Rusya, saldırı planladığı iddialarını ise reddediyor.(VOA)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir