Dünya

Belçika Başbakan Yardımcısı Wilmes hasta eşiyle ilgilenmek için görevinden ayrıldı

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes, ciddi bir beyin tümörü teşhisi konan eşiyle ilgilenmek içinbelirsiz bir süre için görevinden ayrıldı.

Wilmes, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avustralyalı iş insanı eşi Christopher Stone’da saldırgan bir beyin kanseri türü keşfedildiğini duyurdu.

Stone’nun Wilmes ile evliliğinden üç kızı ve önceki evliliğinden de bir oğlu var. Wilmes, bu süreçte eşine ve ailesine zaman ayırmak istediğini ve bu nedenle federal hükümetteki görevlerinden ayrılacağını belirtti.

Wilmes, açıklamasında, bakan olmanın disiplin, uygunluk ve tam bir özveri gerektirdiğine işaret ederek, “Bu da bu zor dönemde Christopher’a ve çocuklarımıza ihtiyaç duydukları yardım ve teselliyi sunamayacağım anlamına gelir” dedi.

Wilmes’in görevleri, kraliyet kararnamesi ile diğer hükümet üyelerine paylaştırılacak. Yaz sonu Wilmes’in göreve dönmesi konusunda yeniden değerlendirme yapılacak.

Sophie Wilmes’in görevlerine Tarım Bakanı David Clarinval ile Devlet Bakanı Mathieu Michel’in vekalet edeceği bildirildi. (AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu