Ortadoğu

Barzani Ulusal Anıtı resmi törenle açıldı

Erbil’in Soran Özel İdaresi’ne bağlı Barzan bölgesinde yapımı tamamlanan Barzani Ulusal Anıtı törenle açıldı. Törene Başkan Mesud Barzani,Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Fayeq ve Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert, ulusal kıyafetlerle katıldı.

Kürt özgürlük hareketinin sembol ismi Mele Mustafa Barzani’nin anısına inşa edilen Barzani Ulusal Anıtı’nın açılışı için tören düzenlendi.

İçinde müze, kütüphane, konferans ve sergi salonu da bulunan anıtın açılışı için düzenlenen törene Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Fayeq ve Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert, ulusal kıyafetlerle katıldı.

Törende ayrıca, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Ulusal Hikmet Hareketi lideri Ammar Hekim’in yanı sıra, yabancı ülkelerin Erbil ve Bağdat’taki temsilcileri, Kürdistan Bölgesi, Irak ve yurt dışından bir çok yetkili ve şahsiyet de yer aldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid, “Büyük lider Mele Mustafa Barzani’nin anısına inşa edilen Barzani Ulusal Müzesi’nin açılışına katılmak üzere aranızda bulunmaktan onur duyuyorum” dedi.

“Kürtlük ve mücadelenin merkezine gelmiş bulunuyoruz” diyen Reşid, Kürt halkının ulusal mücadelesinde bir çok karizmatik ve etkili lidere sahip olduğunu belirterek, kendilerine de bu liderlerin mirasını yeni nesillere ulaştırma görevi düştüğünü söyledi.

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin yeni ve huzurlu bir sürece başladığını belirten Reşid, “Irak’ta tüm bileşenlerin siyasal çelişkilerini bir tarafa bırakmasının zamanı gelmiştir” diye konuştu.

Erbil ile Bağdat arasında ulusal diyalog temelinde sorunları çözme adına olumlu bir hava yakalandığını vurgulayan Reşid, “Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin kaderi birbirine bağlıdır, ayrılamaz. Tüm süreçler de göstermiştir ki Kürdistan Bölgesi ile olan sorunlar çözülmeden Irak’ta istikrar ve huzur sağlanamaz” ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani de Kürt halkının tarih boyunca birbiri ardından Irak’ta iktidara gelen rejimlerin zulmüne uğradığını söyledi.

 “Bugün burada Kürt halkının tarihini görmüş bir toprakta duruyoruz” diyen Sudani, Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm toplulukların Baas rejiminin işgali ve suçlarıyla karşı karşıya kaldığını kaydederek, Irak halkının tüm bileşenleriyle aşağılanmayı ve zulmü kabul etmeyeceğini kanıtladıklarını belirtti.

Sudani, “Bugün andığımız tarihi adamlardan biri ulusal lider merhum Mele Mustafa Barzani’dir. Hayatını Kürt halkının mücadelesine adamıştır. Bu ona karşı bir vefa göstergesidir. Irak’ın baskı ve işgale karşı zaferinde rol oynadı ve Irak halkının kaderinin belirlenmesine ortak oldu. Mirasını bir sonraki nesillere aktarmak görevimizdir” ifadelerini kullandı.

Mesud Barzani ise törende yaptığı konuşmada, “Tüm Kürdistani taraflara, yeni bir sayfa açılması için 18 Mayıs’tan önce büyük bir toplantı tertip etmelerini ve tüm sorunlara çözüm bulunması çağrısında bulunuyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu